pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

„Benchmark Forum” – cz.1 – aktualizacja analiz porównawczych

TLA Kancelaria > Benchmark forum > „Benchmark Forum” – cz.1 – aktualizacja analiz porównawczych

Wraz z zespołem cen transferowych w Kancelarii TLA chcieliśmy stworzyć dla Państwa miejsce, gdzie omawiane i analizowane będą praktyczne problemy, najciekawsze kwestie związane 
z analizami porównawczymi, czyli tzw. „benchmarkingami”. Stąd pomysł na cykl „Benchmark Forum”, który mamy nadzieję pomoże Państwu zrozumieć najbardziej zawiłe kwestie, a także będzie platformą, gdzie znajdą Państwo odpowiedzi na najistotniejsze pytania.  

 

Zaczynamy tematem „COVID-19 a posiadane analizy porównawcze.  Zgodnie z art. 11r ustawy o CIT analiza porównawcza oraz analiza zgodności podlegają aktualizacji: 

  • nie rzadziej niż co 3 lata (czyli podatnicy, którzy sporządzili benchmarking dla 2017 r., muszą sporządzić nowy dla 2020 r.) 
  • chyba że zmiana otoczenia ekonomicznego w stopniu znacznie wpływającym na sporządzoną analizę uzasadnia dokonanie aktualizacji w roku zaistnienia tej zmiany.  

 

Skutki COVID-u mocno dotknęły wiele branż. Lockdown, silne wahania popytu i podaży, w zasadzie nowe realia gospodarcze niewątpliwie wpisują się w pojęcie „zmiana otoczenia ekonomicznego”. W związku z tym podatnicy realizujący transakcje z podmiotami powiązanymi, którym za 2020 r. nie upływa jeszcze 3-letni termin ważności „benchmarkingu” powinni: 

  • zweryfikować czy skutki COVID-19 znacznie wpłynęły na ich branżę, jeżeli tak 
  • dochować należytej staranności, aby transakcje były realizowane zgodnie z zasadą ceny rynkowej już na moment realizacji transakcji 

  

W związku z tym zasadnym jest sporządzenie benchmarkingu ex ante (czyli jeszcze przed realizacją transakcji), tak aby zapewnić, że transakcje z podmiotami powiązanymi są realizowane na zasadach „rynkowych”.  

 

Jest to również o tyle istotne, ponieważ rozliczanie się „rynkowo” już na moment realizacji transakcji jest jednym z warunków dokonania późniejszej ewentualnej korekty TP (zgodnie z najnowszym projektem objaśnień korekta TP „nie służy urynkowieniu transakcji zawartych na nierynkowych zasadach, lecz ma na celu doprowadzić do zgodności z arm’s lenght principle warunki niezgodne z tą zasadą wskutek zmiany istotnych uwarunkowań ekonomicznych transakcji) 

 

W kolejnym alercie z cyklu „Benchmark Forum” zaprezentujemy kilka możliwych strategii poradzenia sobie z problemem analiz w dobie COVID-19. 

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

„Benchmark forum – cz. 14” – jak liczyć ważność analiz porównawczych?
18 kwietnia 2024
Wyrok TSUE – uzasadnianie wypowiedzenia umowy na czas określony 
16 kwietnia 2024
Master File już z KKS-em – dlaczego nadal jest bagatelizowany? 
10 kwietnia 2024

Archiwa