pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Ulga badawczo-rozwojowa także dla nowych usług – cykl ulga B+R (cz. 2/4)

TLA Kancelaria > Innowacje > Ulga badawczo-rozwojowa także dla nowych usług – cykl ulga B+R (cz. 2/4)

W poprzednim wpisie z cyklu „ulga B+R” wskazaliśmy na ogólne zasady kwalifikacji prac prowadzonych w przedsiębiorstwie jako działalności badawczo-rozwojowej uprawniającej podatników do rozliczenia pewnych kosztów dwukrotnie.

Dzisiejszy alert ma natomiast na celu zwrócenie uwagi, że temat ulgi badawczo-rozwojowej to nie tylko branża produkcyjna i IT – organy podatkowe wydają pozytywne rozstrzygnięcia także dla podmiotów działających branży usługowej.

Przykładem może być interpretacja Dyrektora KIS z 4 października 2019, sygn. 0112-KDIL3-3.4011.289.2019.1.MM, dotycząca nowych produktów usługowych wdrażanych przez producenta muzycznego. Wnioskodawca planował wprowadzenie wśród oferowanych artystom usług:

  • nowej platformy internetowej, za pomocą której artyści będą mogli samodzielnie publikować i promować swoje utwory,
  • nowego systemu zarządzania magazynem oraz logistyką w e-commerce przeznaczonego do sprzedaży internetowej płyt i merchandisingu przez artystów.

Organ zgodził się z wnioskodawcą, że wprowadzenie takich usług będzie stanowiło działalność badawczo-rozwojową, ponieważ w ramach ich realizacji spółka prowadzi działalność twórczą obejmującą prace rozwojowe, która jest podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Oznacza to, że o kwalifikacji do ulgi decyduje jedynie spełnienie podstawowych przesłanek ustawowych, a więc nie ma powodów aby takiej możliwości nie miały podmioty wprowadzające nowe rozwiązania w „nietypowych” branżach dotychczas niekojarzonych z działalnością B+R.

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Wyrok NSA – przechowywanie danych osobowych kandydatów do pracy 
27 marca 2024
Bezpieczny kurs na KSeF – podsumowanie konsultacji KSeF 
26 marca 2024
Konkurs a program premiowy – jak poprawnie zastosować stawkę 10% w PIT 
21 marca 2024

Archiwa

pl_PL