pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Optymalizacje procesów z ulgą badawczo-rozwojową – cykl ulga B+R (cz. 3/4)

TLA Kancelaria > Innowacje > Optymalizacje procesów z ulgą badawczo-rozwojową – cykl ulga B+R (cz. 3/4)

W poprzednim wpisie z cyklu „ulga B+R” analizowaliśmy interpretację indywidualną potwierdzającą zasadność uznania za działalność badawczo-rozwojową wprowadzania nowych usług. W dzisiejszym alercie kontynuujemy wątek ciekawych rozstrzygnięć organów podatkowych, które, z korzyścią dla podatników, potwierdzają szerokie rozumienie działalności B+R.

Z wnioskiem o interpretację indywidualną (interpretacja Dyrektora KIS z 10 grudnia 2018, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.504.2018.1.AN) zwróciła się spółka działająca w branży odzieżowej, która wskazała, że jest w trakcie prac mających między innymi na celu ulepszenie i modyfikację obecnie funkcjonujących kanałów dystrybucji, do których należy w szczególności sklep internetowy i aplikacja mobilna. Prace miały polegać na:

  • automatyzacji procesów sprzedażowych, obejmującej opracowanie koncepcji mechanizmu zwrotów, wymian i reklamacji dla zamówień internetowych,
  • opracowaniu koncepcji ulepszeń aplikacji mobilnej,
  • wprowadzeniu nowych funkcjonalności na platformie e-commerce.

Organ zgodził się z wnioskodawcą, że wprowadzenie takich ulepszeń w zakresie kanałów dystrybucji jest działaniem podejmowanym w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy i wykorzystania ich do tworzenia nowych zastosowań, zatem spełnia przesłanki do uznania ich za działalność badawczo–rozwojową.

Z interpretacji wypływają dwa istotne dla podatników wnioski:

  • po pierwsze, do ulgi B+R mogą kwalifikować się, oprócz nowych produktów lub usług, także prace mające na celu optymalizację procesów firmy (tutaj – procesów dystrybucji),
  • po drugie, stworzenie lub udoskonalanie systemu e-commerce może zostać zakwalifikowane jako prace B+R. Jeżeli zatem w związku z przejściem na e-commerce firma ponosi koszty kwalifikowane (nie zalicza się do nich kosztów usług obcych, dlatego istotne jest, aby system został stworzony we własnym zakresie), to można rozważyć czy taki projekt będzie umożliwiał skorzystanie z ulgi badawczo-rozwojowej i korzystne odliczenie kosztów jego realizacji.

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Wyrok TSUE – uzasadnianie wypowiedzenia umowy na czas określony 
16 kwietnia 2024
Master File już z KKS-em – dlaczego nadal jest bagatelizowany? 
10 kwietnia 2024
Sprawozdania o stosowanych terminach zapłaty w nowym terminie 
4 kwietnia 2024

Archiwa