pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Założenia projektu Tarczy Antykryzysowej 3.0

TLA Kancelaria > Bezpiecznik > Założenia projektu Tarczy Antykryzysowej 3.0

Do Sejmu wpłynął tzw. Tarczy Antykryzysowej 3.0. Poniżej prezentujemy najistotniejsze kwestie dotyczące przedsiębiorców:

  1. Wznowienie biegu terminów procesowych i sądowych
  • zaczną biec terminy m.in. w postępowaniach podatkowych, karnych i egzekucyjnych oraz w kontrolach podatkowych i celno-skarbowych (uprzednio zwieszono bieg terminów na okres epidemii),
  • terminy mają zostać „odwieszone” po upływie 7 dni od dnia wejścia w życie Tarczy 3.0.
  1. Zwolnienie ze składek ZUS
  • rozszerzono krąg samozatrudnionych, którzy mogą skorzystać z prawa do zwolnienia z opłacania składek za kwiecień i maj 2020 r., w przypadku gdy:

– zostanie przekroczony limit 300% przeciętnego wynagrodzenia w miesiącu, w którym złożono wniosek, pod warunkiem że w lutym 2020 r. dochód z działalności nie przekroczył 7 000 zł,

– korzystają z „ulgi na start” (opłacają wyłącznie składki zdrowotne) – powyżej wskazany warunek również ma zastosowanie,

(uprzednio  – samozatrudniony przez wszystkie 3 miesiące nie mógł przekroczyć limitu 300%, natomiast samozatrudniony korzystający z „ulgi na start” nie miał możliwości skorzystania ze zwolnienia).

  1. Dofinansowanie wynagrodzeń z FGŚP
  • pracodawca będzie miał możliwość ograniczania wymiaru czasu pracy, zamiany zasad czasu pracy lub obniżania wysokości wynagrodzenia cudzoziemcom na takich samych zasadach jak pracownikom krajowym w przypadku wnioskowania o przyznanie świadczeń na ochronę miejsc pracy.
  1. Świadczenie postojowe
  • w przypadku samozatrudnionych rozszerzono krąg beneficjentów dając możliwość skorzystania z postojowego tym, którzy prowadzili działalność przed dniem 1 kwietnia 2020 r (uprzednio – 1 lutego).
  1. Możliwość stosowania podpisu zaufanego
  • uznanie podpisu zaufanego za równoważny co do skutków prawnych z podpisem własnoręcznym w sprawach takich jak zawieranie umów w zakresie dofinansowania wynagrodzeń pracowników, kosztów prowadzenia działalności gospodarczej lub pożyczki na pokrycie takich kosztów,
  • zasady dotyczące podpisu wejdą w życie z mocą „wsteczną” od dnia 1 kwietnia 2020 r.

Ponadto proponuje się wprowadzenie wielu zmian „sektorowych” (np. odpady, transport).

Ustawodawca jeszcze nigdy nie zmieniał tak wielu przepisów w tak krótkim czasie. Miejmy nadzieję, że przedsiębiorcy nadążą za serwowanymi im zmianami.

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Wyrok TSUE – uzasadnianie wypowiedzenia umowy na czas określony 
16 kwietnia 2024
Master File już z KKS-em – dlaczego nadal jest bagatelizowany? 
10 kwietnia 2024
Sprawozdania o stosowanych terminach zapłaty w nowym terminie 
4 kwietnia 2024

Archiwa