pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Blankietowa zgoda pracownika na potrącenie z wynagrodzenia nieważna

TLA Kancelaria > Prawo pracy > Blankietowa zgoda pracownika na potrącenie z wynagrodzenia nieważna

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 16 lipca 2020 r. o sygn. I OSK 3015/19 wypowiedział się o zasadach wyrażania zgody przez pracownika w sprawie, która dotyczyła potrącenia kosztów używania samochodu służbowego w celach prywatnych. Pracownik w umowie z pracodawcą zgodził się na takie rozwiązanie, strony ustaliły stawkę za kilometr przejechany poza godzinami pracy i sposób wyliczania odległości w oparciu o dane GPS, przy czym konkretna kwota potrącenia w chwili zawierania umowy nie była stronom znana. Po wypowiedzeniu umowy o pracę pracodawca potrącił wyliczone przez siebie należności z wynagrodzenia pracownika.

W powyższej sprawie Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, że:

  • zgoda na potrącenie musi dotyczyć należności co do której pracownik obejmuje świadomością i wolą konkretną kwotę, o którą ma zostać pomniejszone jego wynagrodzenie;
  • zgodnie z 91 Kodeksu Pracy zgoda ma dotyczyć konkretnej kwoty a nie zasad ustalenia należności w przyszłości;
  • zatem zgoda, choć pisemna, nie może być blankietowa i jako taka jest nieważna.

Naczelny Sąd Administracyjny uznał zgodę pracownika za blankietową i oddalił skargę kasacyjną pracodawcy, a pracownik może odzyskać potrącone wynagrodzenie.

W kontekście powyższego orzeczenia rekomendujemy weryfikację obowiązujących zgód na potrącenie należności z wynagrodzenia pracownika pod kątem ich ważności.

Absolwent Prawa na Uniwersytecie Wrocławskim. Doświadczenie zawodowe zdobywał w kancelariach w Toruniu i we Wrocławiu. Z Kancelarią TLA związany jest od 2016 r. a od 2022 r. jest radcą prawnym. E-mail: lukasz.pyjek@tla-kancelaria.pl

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Wyrok NSA – przechowywanie danych osobowych kandydatów do pracy 
27 marca 2024
Bezpieczny kurs na KSeF – podsumowanie konsultacji KSeF 
26 marca 2024
Konkurs a program premiowy – jak poprawnie zastosować stawkę 10% w PIT 
21 marca 2024

Archiwa

pl_PL