Wiedz zatem, że Twoja Spółka może być w systemie podatku wyrównawczego – zweryfikuj czy i jakie podatki w ramach systemu GloBE (IIR, QDMTT, UTPR) będą dotyczyły jednostki zlokalizowanej w Polsce.
Ustawa o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych (dalej: Ustawa) tj. grup, które osiągnęły roczne skonsolidowane przychody w wysokości co najmniej 750 mln EUR w co najmniej dwóch z czterech lat podatkowych poprzedzających badany rok podatkowy, weszła w życie z dniem 1 stycznia 2025 r.
Przepisy umożliwiają podatnikom na dobrowolne zastosowanie przepisów Ustawy już do roku podatkowego rozpoczynającego się po dniu 31 grudnia 2023 r., tj. co do zasady już za 2024 r. (decyzja grupy o wyborze skorzystania z tego rozwiązania będzie mogła być podjęta w okresie od 1 marca 2026 r. do 30 maja 2026 r.).
Celem Ustawy jest implementacja do polskiego systemu podatkowego opodatkowania wyrównawczego przewidzianego w Dyrektywie Rady (UE) 2022/2523 z 14 grudnia 2022 r., zgodnie z którą przedsiębiorstwa o skonsolidowanych przychodach księgowych równych bądź wyższych niż 750 mln EUR w co najmniej dwóch z czterech lat podatkowych poprzedzających badany rok podatkowy, będą zobowiązane do dopłacenia podatku wyrównawczego, jeśli ich efektywna stawka opodatkowania (ETR) liczona według nowych zasad jest niższa niż 15%.
Na opodatkowanie wyrównawcze w Polsce składać się będą trzy podatki:
Ustawa przewiduje rozwiązania ograniczające obciążenia związane z zastosowaniem nowych przepisów, mające na celu uproszczenie procedur.
Rozwiązania te, określane mianem bezpiecznych przystani (safe harbours) mogą mieć charakter stały lub tymczasowy.
W ramach bezpiecznych przystani wymienić można:
Szczególną uwagę, w początkowym okresie podlegania pod obowiązki związane z podatkiem wyrównawczym, warto zwrócić na tymczasową bezpieczną przystań CbCR (safe harbour CbCR).
W pierwszym kroku podatnicy powinni zatem zidentyfikować jakie obowiązki rodzi wobec nich Ustawa i czy podatnik może zastosować bezpieczną przystań CbCR.
W przypadku zainteresowania wsparciem w zakresie podatku wyrównawczego zachęcamy Państwa do kontaktu.