pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Podatek wyrównawczy

TLA Kancelaria > Specjalizacje > Podatek wyrównawczy
Czy co roku składasz CbC-P za rok poprzedni?

Wiedz zatem, że Twoja Spółka może być w systemie podatku wyrównawczego – zweryfikuj czy i jakie podatki w ramach systemu GloBE (IIR, QDMTT, UTPR) będą dotyczyły jednostki zlokalizowanej w Polsce. 

Opodatkowanie wyrównawcze – od kiedy wchodzi w życie?

Ustawa o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych (dalej: Ustawa) tj. grup, które osiągnęły roczne skonsolidowane przychody w wysokości co najmniej 750 mln EUR w co najmniej dwóch z czterech lat podatkowych poprzedzających badany rok podatkowy, weszła w życie z dniem 1 stycznia 2025 r.  

 

Przepisy umożliwiają podatnikom na dobrowolne zastosowanie przepisów Ustawy już do roku podatkowego rozpoczynającego się po dniu 31 grudnia 2023 r., tj. co do zasady już za 2024 r. (decyzja grupy o wyborze skorzystania z tego rozwiązania będzie mogła być podjęta w okresie od 1 marca 2026 r. do 30 maja 2026 r.). 

Jaki jest cel ustawy?

Celem Ustawy jest implementacja do polskiego systemu podatkowego opodatkowania wyrównawczego przewidzianego w Dyrektywie Rady (UE) 2022/2523 z 14 grudnia 2022 r., zgodnie z którą przedsiębiorstwa o skonsolidowanych przychodach księgowych równych bądź wyższych niż 750 mln EUR w co najmniej dwóch z czterech lat podatkowych poprzedzających badany rok podatkowy, będą zobowiązane do dopłacenia podatku wyrównawczego, jeśli ich efektywna stawka opodatkowania (ETR) liczona według nowych zasad jest niższa niż 15%.  

Podatki wyrównawcze

Na opodatkowanie wyrównawcze w Polsce składać się będą trzy podatki:  

  • Globalny podatek wyrównawczy (IIR), 
  • Kwalifikowany krajowy podatek wyrównawczy (QDMTT), 
  • Podatek wyrównawczy od niedostatecznie opodatkowanych zysków (UTPR). 
Bezpieczne przystanie

Ustawa przewiduje rozwiązania ograniczające obciążenia związane z zastosowaniem nowych przepisów, mające na celu uproszczenie procedur. 

 

Rozwiązania te, określane mianem bezpiecznych przystani (safe harbours) mogą mieć charakter stały lub tymczasowy.  

 

W ramach bezpiecznych przystani wymienić można:  

  • wyłączenie de minimis, 
  • tzw. bezpieczną przystań w zakresie kwalifikowanego krajowego podatku wyrównawczego (QDMTT safe harbour),  
  • bezpieczną przystań dla jednostek składowych osiągających wyniki finansowe o niskiej istotności, 
  • bezpieczne przystanie możliwe do zastosowania w początkowym okresie działalności grupy,
  • tymczasową bezpieczną przystań w zakresie CbCR (CbCR safe harbour).
Bezpieczna przystań CbCR

Szczególną uwagę, w początkowym okresie podlegania pod obowiązki związane z podatkiem wyrównawczym, warto zwrócić na tymczasową bezpieczną przystań CbCR (safe harbour CbCR). 

 

Dlaczego warto zainteresować się bezpieczną przystanią CbCR?

Uproszczenie to zakłada, że:  

  • kalkulacje będą odbywać się na podstawie danych finansowych z CbCR, 
  • a nie na podstawie odrębnej, skomplikowanej kalkulacji podatku dochodowego według zasad przewidzianych w Ustawie (korzyść w postaci uproszczonej kalkulacji).  
  • Jeżeli spełniony zostanie którykolwiek z warunków skorzystania z bezpiecznej przystani, wówczas przyjmuje się, że podatek wyrównawczy wynosi 0.  

 

Bezpieczna przystań CbCR:  

  • będzie miała zastosowanie pod warunkiem dokonania wyboru o jej stosowaniu,  
  • będzie obowiązywała przez okres jednego roku podatkowego (przy czym wybór ten może mieć zastosowanie do lat podatkowych, które zaczynają się nie później niż dnia 31 grudnia 2026 r. i kończą nie później niż dnia 30 czerwca 2028 r.),  
  • zakłada spełnienie przynajmniej jednego spośród testów (test rutynowych zysków, test de minimis, test uproszczonej efektywnej stawki). 

 

W pierwszym kroku podatnicy powinni zatem zidentyfikować jakie obowiązki rodzi wobec nich Ustawa i czy podatnik może zastosować bezpieczną przystań CbCR. 

Aktualności

Globalne opodatkowanie wyrównawcze – ustawa wchodzi w życie

Ustawa o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2025 r.

Globalne opodatkowanie wyrównawcze – deklaracja 

Dowiedz się, co będzie zawierać informacja o opodatkowaniu wyrównawczym za rok podatkowy oraz kto i do kiedy będzie musiał ją złożyć.

Podatek wyrównawczy – tymczasowa bezpieczna przystań CbCR  

Nadchodzi opodatkowanie wyrównawcze. Bezpieczna przystań CbCR jednym z uproszczeń przewidzianym w projekcie ustawy.

Weryfikator podatku wyrównawczego

Skorzystaj z naszego Weryfiaktora podatku wyrównawczego i zweryfikuj przy jego pomocy, czy i jakie podatki w ramach systemu GloBE (IIR, QDMTT, UTPR) będą dotyczyły jednostki zlokalizowanej w Polsce.



    System opodatkowania wyrównawczego Cię nie dotyczy.

    System opodatkowania wyrównawczego Cię dotyczy - globalny podatek wyrównawczy (IIR) i krajowy podatek wyrównawczy (QDMTT).



    System opodatkowania wyrównawczego Cię dotyczy - potencjalnie dotyczy Cię krajowy podatek wyrównawczy (QDMTT) i podatek wyrównawczy od niedostatecznie opodatkowanych zysków (UTPR).

    System opodatkowania wyrównawczego Cię dotyczy - potencjalnie dotyczy Cię globalny podatek wyrównawczy (IIR), krajowy podatek wyrównawczy (QDMTT) i podatek wyrównawczy od niedostatecznie opodatkowanych zysków (UTPR).



    System opodatkowania wyrównawczego Cię nie dotyczy.

    System opodatkowania wyrównawczego może Cię dotyczyć - krajowy podatek wyrównawczy (QDMTT).


    Wynik Weryfikatora podatku wyrównawczego ma charakter wyłącznie poglądowy i nie stanowi porady podatkowej/prawnej. TLA nie bierze odpowiedzialności za wykorzystanie przez użytkownika wyników symulacji.

    Zmiana wcześniejszych odpowiedzi wymaga wyczyszczenia formularza.

    Jak możemy pomóc?
    • Ustalenie czy grupa jest obowiązana do stosowania Ustawy (z uwzględnieniem możliwości stosowania Ustawy za 2024 r.);
    • Zapewnienie wsparcia w ustaleniu jakie podatki wyrównawcze (IIR, QDMTT, UTPR) mają zastosowanie do spółek grupy zlokalizowanych na terytorium Polski;
    • Rozpoznanie, czy do spółek z grupy zlokalizowanych na terytorium Polski mają zastosowanie tymczasowe/ stałe bezpieczne przystanie określone w Ustawie: – De minimis;
      – Bezpieczna przystań w początkowym okresie działalności grupy;
      – Tymczasowa bezpieczna przystań CbCR;
    • Ustalenie jakich wyborów może dokonać Spółka (do kiedy i na jaki czas);
    • Zapewnienie wsparcia w kalkulacji: – Wsparcie w obliczeniu ETR (efektywnej stawki podatkowej) spółek grupy zlokalizowanych na terytorium Polski, w tym ocena możliwości zastosowania bezpiecznej przystani dla jednostek składowych osiągających wyniki finansowe o niskiej istotności;
      – Pomoc w skalkulowaniu podatków wyrównawczych, w tym możliwości zastosowania safe harbour:
      - QDMTT safe harbour (możliwość wyłączenia z obliczeń globalnego podatku wyrównawczego krajowego podatku wyrównawczego dla jurysdykcji zagranicznej);
      - Tymczasowa bezpieczna przystań dla podatku wyrównawczego od niedostatecznie opodatkowanych zysków;
    • Ustalenie obowiązków sprawozdawczych (deklaracje, zeznania, terminy): – Przygotowanie informacji o opodatkowaniu wyrównawczym za rok podatkowy;
      – Przygotowanie zeznania o wysokości należnego podatku.

    W przypadku zainteresowania wsparciem w zakresie podatku wyrównawczego zachęcamy Państwa do kontaktu 

    Dobrze wiedzieć – krótki przewodnik po podatku wyrównawczym

    1. Kogo dotyczy opodatkowanie wyrównawcze?

    Opodatkowaniem wyrównawczym będą objęte jednostki składowe grupy międzynarodowej lub grupy krajowej, jeżeli za co najmniej 2 z 4 lat podatkowych bezpośrednio poprzedzających rok podatkowy osiągnęły skonsolidowany przychód w wysokości co najmniej 750 mln EUR.

    2. Globalny podatek wyrównawczy (IIR)

    Obciążający zlokalizowaną w Polsce jednostkę dominującą najwyższego szczebla grupy międzynarodowej (obowiązek zapłaty będzie spoczywał, co do zasady, na jednostce dominującej najwyższego szczebla w grupie). Podatek ten wynika ze stosowania kwalifikowanej zasady włączenia dochodu do opodatkowania. 

    3. Kwalifikowany krajowy podatek wyrównawczy (QDMTT)

    Obciążający zlokalizowaną w Polsce jednostkę składową grupy międzynarodowej lub krajowej (najczęściej będzie on płacony tam, gdzie jest ulokowany nisko opodatkowany dochód). 

    4. Podatek wyrównawczy od niedostatecznie opodatkowanych zysków (UTPR)

    Obciążający zlokalizowaną w Polsce jednostkę składową grupy międzynarodowej, gdy jednostka dominująca najwyższego szczebla jest jednostką wyłączoną lub jest zlokalizowana w państwie trzecim, które nie wdrożyło kwalifikowanej zasady włączenia dochodu do opodatkowania.

    5. Zasada włączenia dochodu do opodatkowania (income inclusion rule, zasada IIR)

    Zasada, która powinna mieć pierwszeństwo w jej zastosowaniu. Polega na tym, że jednostka dominująca najwyższego szczebla ma obowiązek zapłaty podatku wyrównawczego w stosunku do nisko opodatkowanego dochodu spółek od niej zależnych.

    6. Zasada niedostatecznie opodatkowanych zysków (under-taxed profit rule, zasada UTPR)

    Stanowi uzupełnienie zasady IIR. Służy jako rodzaj zabezpieczenia w sytuacji, gdy zastosowanie zasady IIR nie spowoduje, że jednostki dominujące będą odpowiednio opodatkowane. Wówczas obowiązek zapłaty podatku spoczywa również na jednostkach zależnych. 

    7. Grupa międzynarodowa

    Grupa, w której co najmniej jedna jednostka lub stały zakład nie są zlokalizowane w jurysdykcji, w której jest zlokalizowana jednostka dominująca najwyższego szczebla.

    8. Jednostka dominująca najwyższego szczebla (ultimate parent entity)

    Jednostka znajdująca się najwyżej w łańcuchu danej grupy, tj. jednostka, która posiada, bezpośrednio lub pośrednio, udział konsolidujący w innej jednostce i w której inna jednostka nie posiada, bezpośrednio lub pośrednio, udziału konsolidującego, lub jednostkę posiadającą co najmniej jeden stały zakład, jeżeli nie wchodzi ona w skład innej grupy, o której mowa w art. 2 pkt 6 lit. a Ustawy.

    9. Efektywna stawka podatkowa (effecitve tax rate, ETR)

    Obowiązek zapłaty podatku wyrównawczego powstaje tylko wówczas, gdy efektywna stawka podatkowa dla danego państwa / jurysdykcji za dany rok podatkowy wynosi mniej niż 15%. 

    Efektywną stawkę podatkową stanowi stawka procentowa obliczona według wzoru:

    10. Kwalifikowany dochód netto

    Kwalifikowany dochód netto jednostek składowych w danym państwie (jurysdykcji) stanowi suma ich kwalifikowanych dochodów pomniejszona o sumę ich strat. 

    11. Substrat majątkowo-osobowy

    Kwota wyłączenia dla jednostek posiadających substrat majątkowo-osobowy na podstawie kosztów związanych z pracownikami i wartości rzeczowych aktywów trwałych w danym państwie.

    12. Bezpieczna przystań CbCR

    Tzw. tymczasowa bezpieczna przystań CbCR (safe harbour CbCR) tj. uproszczenie polegające na tym, że:  

    • kalkulacje będą odbywać się na podstawie danych finansowych z CbCR,   
    • a nie na podstawie odrębnej, skomplikowanej kalkulacji podatku dochodowego według zasad przewidzianych w Projekcie ustawy.  

    Bezpieczna przystań CbCR:  

    • będzie miała zastosowanie pod warunkiem dokonania wyboru o jej stosowaniu  
    • i będzie obowiązywała przez okres jednego roku podatkowego (przy czym wybór ten może mieć zastosowanie do lat podatkowych, które zaczynają się nie później niż dnia 31 grudnia 2026 r. i kończą nie później niż dnia 30 czerwca 2028 r.),   
    • pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek przewidzianych w art. 145 Projektu Ustawy.  

    Gdy spełniony jest którykolwiek z warunków skorzystania z bezpiecznej przystani, wówczas przyjmuje się, że podatek wyrównawczy wynosi zero.