Podatkiem u źródła (WHT) określa się pobierany przez płatnika zryczałtowany podatek dochodowy od niektórych dochodów (m.in. odsetki/należności licencyjne/ dywidendy/ usługi niematerialne) uzyskiwanych w Polsce przez nierezydentów (w przypadku dywidendy również przez rezydentów).
W 2019 r. rozpoczęła się „rewolucja” w przepisach WHT, kiedy to wprowadzono do ustawy przepis stanowiący o konieczności dochowywania należytej staranności przy weryfikacji warunków zastosowania danej preferencji.
Brak szczegółowych objaśnień i regulacji w tym zakresie spowodował problemy w spełnieniu tego obowiązku przez płatników.
Sprawy nie ułatwił również fakt, iż od 2022 r. obowiązuje tzw. mechanizm pay and refund, polegający na tym, że przy wypłacie należności z tytułu:
Rosnące oczekiwania organów podatkowych w zakresie m.in. dochowania należytej staranności związanej z gromadzeniem bardzo szerokiego zakresu dokumentacji, którą należy:
budzą wiele problemów dla polskich płatników WHT.
Pozostaje również kwestia aktualizacji posiadanych przez Klientów dokumentacji – raz „zebrane” dokumenty niestety nie „załatwiają sprawy” np. zwolnień w kolejnych latach, ponieważ konieczne jest dokonywanie ich aktualizacji.
TLA na bieżąco uzupełnia „listę” oczekiwanych przez organy podatkowe dokumentów celem dopełnienia przez Klientów obowiązków dokumentacyjnych w ramach należytej staranności.
Obecnie bardzo „popularnym” tematem (również w przypadku kontroli) są wypłacane za granicę dywidendy, odsetki i należności licencyjne i kwestie z tym związane, przykładowo:
To tylko niektóre z tematów, w których TLA czynnie pomaga Klientom.
Dodatkowo, pozostają jeszcze kwestie techniczne związane ze składaniem poszczególnych wniosków i oświadczeń. Doświadczenie TLA w tym zakresie pozwala na zaoszczędzenie czasu i minimalizuje ryzyko niedotrzymania terminów.
Zauważalna jest tendencja organów podatkowych do przeprowadzania kontroli dedykowanych tylko WHT.
Jak wcześniej wspomniano, organy podatkowe szczególną uwagę przykuwają wypłacanym za granicę dywidendom i odsetkom od cash poola.
Fakt, iż organy podatkowe badają takie kwestie jak np. przekraczanie granic przez członków zarządu spółki zagranicznej w kontrolowanym okresie, pokazuje, jak „głęboko” sięgają organy, by znaleźć przesłanki braku możliwości korzystania z danej preferencji.
Zapraszamy do śledzenia naszego profilu LinkedIn gdzie publikujemy serię wpisów #ŚladamiWHT.
Dzięki wpisom będą Państwo na bieżąco z najnowszymi informacjami, materiałami i przepisami dotyczącymi WHT. Poniżej przedstawiamy najnowsze publikacje z tej kategorii.