pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

WHT

Płatność podatku u źródła (WHT) coraz bardziej skomplikowana

Podatkiem u źródła (WHT) określa się pobierany przez płatnika zryczałtowany podatek dochodowy od niektórych dochodów (m.in. odsetki/należności licencyjne/ dywidendy/ usługi niematerialne) uzyskiwanych w Polsce przez nierezydentów (w przypadku dywidendy również przez rezydentów).  

W 2019 r. rozpoczęła się „rewolucja” w przepisach WHT, kiedy to wprowadzono do ustawy przepis stanowiący o konieczności dochowywania należytej staranności przy weryfikacji warunków zastosowania danej preferencji.  

Brak szczegółowych objaśnień i regulacji w tym zakresie spowodował problemy w spełnieniu tego obowiązku przez płatników.  

Sprawy nie ułatwił również fakt, iż od 2022 r. obowiązuje tzw. mechanizm pay and refund, polegający na tym, że przy wypłacie należności z tytułu: 

  • odsetek, tzw. należności licencyjnych i dywidend, 
  • jeśli suma wypłat z tytułu powyższych należności dokonywanych w jednym roku podatkowym na rzecz tego samego podatnika będącego zagranicznym podmiotem powiązanym przekroczy 2 mln zł, zgodnie z zasadą ogólną: 
    • płatnicy będą obowiązani do poboru WHT od nadwyżki ponad kwotę 2 mln zł wg stawki 19% lub 20%;  
    • a dopiero po jego pobraniu możliwe będzie wystąpienie z wnioskiem o zwrot pobranego podatku (zgodnie ze zwolnieniem lub niższą stawką wynikającą z UPO). 
    • Możliwe jest również stosowanie alternatyw dla poboru podatku: złożenie oświadczenie płatnika lub wystąpienie z wnioskiem o wydanie opinii o stosowaniu preferencji.  

Z czym borykają się nasi Klienci?

Zbieranie i aktualizowanie dokumentów

Rosnące oczekiwania organów podatkowych w zakresie m.in. dochowania należytej staranności związanej z gromadzeniem bardzo szerokiego zakresu dokumentacji, którą należy: 

  • uzyskać od podmiotu zagranicznego,  
  • a następnie zweryfikować,  

budzą wiele problemów dla polskich płatników WHT. 

Pozostaje również kwestia aktualizacji posiadanych przez Klientów dokumentacji – raz „zebrane” dokumenty niestety nie „załatwiają sprawy” np. zwolnień w kolejnych latach, ponieważ konieczne jest dokonywanie ich aktualizacji.  

TLA na bieżąco uzupełnia „listę” oczekiwanych przez organy  podatkowe dokumentów celem dopełnienia przez Klientów obowiązków dokumentacyjnych w ramach należytej staranności. 

Tematy „pod lupą” organów

Obecnie bardzo „popularnym” tematem (również w przypadku kontroli) są wypłacane za granicę dywidendy, odsetki i należności licencyjne i kwestie z tym związane, przykładowo: 

  • spełnienie warunku niekorzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości dochodów, bez względu na źródło ich osiągania, 
  • możliwość stosowania zasady look through-approach, 
  • konieczność spełnienia warunku, zdaniem organów podatkowych, rzeczywistego właściciela dywidendy, 
  • odsetki od cash-poola a stosowanie zwolnienia z WHT.  

To tylko niektóre z tematów, w których TLA czynnie pomaga Klientom. 

Dodatkowo, pozostają jeszcze kwestie techniczne związane ze składaniem poszczególnych wniosków i oświadczeń. Doświadczenie TLA w tym zakresie pozwala na zaoszczędzenie czasu i minimalizuje ryzyko niedotrzymania terminów. 

Kontrole WHT

Zauważalna jest tendencja organów podatkowych do przeprowadzania kontroli dedykowanych tylko WHT.  

Jak wcześniej wspomniano, organy podatkowe szczególną uwagę przykuwają wypłacanym za granicę dywidendom i odsetkom od cash poola.  

Fakt, iż organy podatkowe badają takie kwestie jak np. przekraczanie granic przez członków zarządu spółki zagranicznej w kontrolowanym okresie, pokazuje, jak „głęboko” sięgają organy, by znaleźć przesłanki braku możliwości korzystania z danej preferencji. 

Jak możemy pomóc?
Jak możemy pomóc?
  • Przeprowadzamy przez cały proces:– uzyskania opinii o stosowaniu preferencji
    – złożenia oświadczenia płatnika, pozwalającego na niepobieranie podatku (w przypadku złożenia oświadczenia oceniamy m.in. ryzyko jego złożenia w konkretnym przypadku)
    – uzyskania zwrotu pobranego podatku
  • Przeprowadzamy wewnętrzne, kompleksowe audyty WHT w zakresie dochowania należytej staranności, kończące się raportem zawierającym:– ocenę sytuacji – szanse i ryzyka związane z możliwością stosowania zwolnienia / niższej stawki / niepobierania WHT
    – zalecenia i rekomendacje, co do dalszego postępowania
  • Weryfikujemy pojedyncze przypadki, np. w zakresie spełnienia warunku rzeczywistego właściciela, możliwości zastosowania zwolnienia dla wypłacanej dywidendy
  • Uzyskujemy interpretacje podatkowe w zakresie WHT – w szczególności dotyczy wypłat należności będących przedmiotami sporu z organami podatkowymi (np. kwestie wspólników zagranicznej spółki komandytowej a zbieranie certyfikatów rezydencji)
  • Przygotowujemy wytyczne (tzw. procedura WHT), opisujące krok po kroku czynności, jakie należy podjąć w sytuacji, gdy wypłacane są należności podlegające WHT
  • Oferujemy bieżące doradztwo z zakresu WHT (przykładowo: weryfikacja płatności pod kątem obowiązków w WHT, kwestie składania informacji/deklaracji)
  • Reprezentujemy Klienta w kontrolach i sporach z zakresu WHT
Doświadczenie TLA
  • Zespół TLA składa się z doświadczonych specjalistów, którzy mają szerokie praktyczne doświadczenie w zakresie m.in.:
  • Uzyskanych opinii o stosowaniu preferencji
  • Zwrotów WHT
  • Przeprowadzonych audytów należytej staranności na potrzeby złożenia oświadczenia płatnika
  • Reprezentacji Klientów w sporach z organami podatkowymi i podczas kontroli dedykowanych WHT
TLA

Jest blisko procesów legislacyjnych m.in. poprzez uczestnictwo w spotkaniach organizacji reprezentujących interesy polskich podmiotów (np. Konfederacji Lewiatan), spotkaniach z Ministerstwem Finansów.

Na bieżąco śledzi postępy w zakresie dokonywanych zmian i zmieniającej się praktyki organów podatkowych.

Na bieżąco dokonuje przeglądu aktualnego orzecznictwa w zakresie WHT.

#Śladami WHT

Zapraszamy do śledzenia naszego profilu LinkedIn gdzie publikujemy serię wpisów #ŚladamiWHT.

Dzięki wpisom będą Państwo na bieżąco z najnowszymi informacjami, materiałami i przepisami dotyczącymi WHT.  Poniżej przedstawiamy najnowsze publikacje z tej kategorii.

Aktualności

WHT – Posiadasz opinię o stosowaniu preferencji? Zweryfikuj dokumenty!

Uzyskanie opinii o stosowaniu preferencji to nie wszystko. Trzeba pamiętać o okresowej weryfikacji warunków stosowania preferencji.

Nowy projekt objaśnień podatkowych WHT

Przedstawiony do konsultacji nowy projekt objaśnień w zakresie WHT rzuca nowe światło m.in. na kwestię rzeczywistego właściciela.

WHT – jakie zmiany zakłada nowa dyrektywa unijna?

Komisja Europejska przedstawiła projekt Dyrektywy “FASTER” dotyczącej WHT. Wśród nich założenia w zakresie cyfryzacji WHT.