Jesteś w biznesie nie od dziś, więc wiesz, że często funkcjonuje on jak naczynia połączone. Tak jak w laboratorium, tak również w transakcjach podmiotów powiązanych istotna jest odpowiednia proporcja czynników.
Krok po kroku
Czym są ceny transferowe, jakie zagadnienia są kluczowe przy ich analizowaniu, jak się przygotować do kontroli skarbowej, jakie sankcje grożą za niedopełnienie obowiązków i na co warto zwrócić uwagę podczas sporządzania dokumentacji cen transferowych – to wszystko w prosty i przystępny sposób postaraliśmy się przedstawić w poniższym przewodniku. Jest on podzielony na sekcje, które w sposób szczegółowy omawiają każde z zagadnień. Jeśli chcesz pogłębić swoją wiedzę i dowiedzieć się czegoś o cenach transferowych, analizach porównawczych, rajach podatkowych, czy też metodach wyceny, zapraszamy do lektury.
Analiza porównawcza
Analiza danych podmiotów niepowiązanych lub transakcji zawieranych z podmiotami niepowiązanymi lub pomiędzy podmiotami niepowiązanymi, uznanych za porównywalne do warunków ustalonych w transakcjach kontrolowanych.
Analiza rezydualna
Analiza stosowana w metodzie podziału zysków, która przeprowadza podział globalnego zysku z badanych transakcji kontrolowanych w dwóch etapach. W pierwszym etapie każdemu uczestnikowi przypisany jest dostateczny zysk zapewniający podstawowy dochód, właściwy dla typu transakcji, w którą uczestnik jest zaangażowany. Zazwyczaj podstawowy dochód jest określony przez porównanie dochodów rynkowych osiągniętych w podobnych typach transakcji przez przedsiębiorstwa niezależne. Podstawowy dochód generalnie nie uwzględnia dochodu wytwarzanego przez wyjątkowe i wartościowe aktywa posiadane przez uczestników. W drugim etapie wszelkie pozostałe resztowe zyski (straty) pozostające po podziale w pierwszym etapie zostają podzielone pomiędzy strony na podstawie analizy faktów i okoliczności, które mogą wskazać, jak ta pozostała kwota resztowa zostałaby pomiędzy podmioty angażujące analogiczne „wyjątkowe” aktywa.
Analiza udziału
Sposób wyznaczania udziału zysków w transakcjach grupowych; polega na szacowaniu na podstawie wybranego klucza podziału zysków transakcyjnych i ich dystrybucji do stron uczestniczących w transakcji.
Analiza zgodności
Analiza wykazująca zgodność warunków, na jakich została zawarta transakcja kontrolowana, z warunkami, jakie ustaliłyby podmioty niepowiązane (przeprowadzana gdy sporządzenie analizy porównawczej nie jest właściwe w świetle danej metody weryfikacji cen transferowych lub nie jest możliwe przy zachowaniu należytej staranności).
APA (Advance Pricing Agreement)
Decyzja wydawana przez Szefa KAS, w której uznaje się, że cena transferowa transakcji kontrolowanej została ustalona na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane.
CbCR
Sprawozdanie o wysokości dochodów i zapłaconego podatku oraz miejscach prowadzenia działalności, jednostek zależnych i zagranicznych zakładów należących do grupy kapitałowej w roku podatkowym, składane w przypadku gdy skonsolidowane przychody na terytorium Polski oraz poza jej terytorium przekroczyły w roku podatkowym równowartość 750 000 000 EUR.
CbCP
Powiadomienie, w którym podatnik informuje że: jest jednostką dominującą, wyznaczoną jednostką albo inną jednostką, składającą informację o grupie podmiotów (tzw. CBC-R) albo wskazuje jednostkę raportującą (wraz z jej danymi identyfikacyjnymi) oraz państwo lub terytorium, w którym zostanie przekazana informacja o grupie podmiotów.
Cena transferowa
Rezultat finansowy warunków ustalonych lub narzuconych w wyniku istniejących powiązań, w tym cena, wynagrodzenie, wynik finansowy lub wskaźnik finansowy.
CCA (Cost Contribution Agreement)
Umowa polegająca na ustaleniu zasad udziału stron umowy w podziale ponoszonych wydatków oraz w sposobie partycypacji w uzyskanych dochodach przez wszystkich uczestników umowy; umowa o repartycji kosztów dotyczy w szczególności prac badawczo-rozwojowych oraz prac nad stworzeniem wartości niematerialnej i prawnej w postaci, np. znaku towarowego, patentu, know-how.
Dokumentacja grupowa („Master File”)
Dokumentacja opisująca działalność grupy kapitałowej, do jej posiadania za rok obrotowy są zobowiązane podmioty powiązane konsolidowane metodą pełną lub proporcjonalną, które są obowiązane do sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych i należą do grupy podmiotów powiązanych dla której jest sporządzane skonsolidowane sprawozdanie finansowe i której skonsolidowane przychody przekroczyły w poprzednim roku obrotowym kwotę 200.000.000 zł lub jej równowartość.
Dokumentacja lokalna („Local File”)
Dokumentacja opisująca działalność podatnika i transakcje kontrolowane realizowane z podmiotami powiązanymi, składa się z opisu podmiotu powiązanego, opisu transakcji, w tym analizy funkcji, ryzyk i aktywów, analizę cen transferowych oraz informacje finansowe.
Exit fee
Opłata stosowana pomiędzy uczestnikami restrukturyzacji, uwzględniająca w jakim zakresie w rezultacie restrukturyzacji doszło do przeniesienia potencjału do generowania zysku, w szczególności wskutek przeniesienia wartościowych aktywów lub praw do tych aktywów, w tym wartości niematerialnych, rozwiązania lub istotnego renegocjowania istniejących umów, przeniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Informacja o cenach transferowych (TP-R)
Informacja składana do organu podatkowego, stanowiąca zbiór informacji o transakcjach zawieranych przez podatników z podmiotami powiązanymi oraz z podmiotami mającymi miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową (w tzw. „rajach podatkowych”).
Kompensata 3-letnia transakcji
Jeżeli w wyniku transakcji kontrolowanych podmiot powiązany wykaże w jednym roku obrotowym dochód niższy, niż należałoby oczekiwać, gdyby warunki zostały ustalone pomiędzy podmiotami niepowiązanymi, a w trzyletnim okresie obejmującym ten rok obrotowy wykaże w wyniku transakcji kontrolowanych dochód wyższy niż należałoby oczekiwać, gdyby warunki zostały ustalone pomiędzy podmiotami niepowiązanymi, określając wysokość dochodu (straty) podatnika w drodze oszacowania organ podatkowy uwzględnia fakt, czy niższy dochód uzyskany w jednym roku obrotowym kompensowany jest wyższym dochodem z tego trzyletniego okresu.
Korekta cen transferowych
Korygowanie (dostosowanie) cen transferowych (tzw. TP adjustment), artykuł 11e ustawy o CIT zdefiniował szczegółowe warunki dopuszczalności korekty, które należy spełnić łącznie. Celem korekty cen transferowych jest dostosowanie cen transferowych za dany okres rozliczeniowy do wysokości zgodnej z zasadą ceny rynkowej (arm’s length principle).
Metoda ceny odsprzedaży
Polega na kalkulacji ceny zakupu towaru lub usługi od podmiotu powiązanego w drodze obniżenia ceny sprzedaży tego towaru lub tej usługi podmiotowi niepowiązanemu o marżę ceny odprzedaży.
Metoda dedukcyjna
Metoda sporządzania analizy porównawczej, charakteryzująca się wykorzystaniem specjalistycznych baz danych, w celu ustalenia zbioru transakcji lub podmiotów porównywalnych (eliminacja za pomocą wybranych kryteriów). Wykorzystywane bazy np.: Amadeus, QuickAnalytics, KtMINE, Bloomberg, Royalty Range.
Metoda dodawania (addytywna)
Metoda sporządzania analizy porównawczej, polegająca na przyjęciu do analizy podmiotów stanowiących najbliższą konkurencję dla podmiotu badanego.
Metoda koszt plus
Polega na ustaleniu ceny przedmiotu transakcji kontrolowanej na poziomie sumy bazy kosztowej i narzutu zysku, kalkulowanego w odniesieniu do bazy kosztowej.
Metoda marży transakcyjnej
Polega na określeniu wskaźnika finansowego, odzwierciedlającego relację marży zysku netto, jaką uzyskuje podmiot powiązany w transakcji kontrolowanej, do odpowiedniej bazy.
Metoda podziału zysku
Polega na określeniu łącznego zysku, jaki w związku z daną transakcją kontrolowaną osiągnęły podmioty powiązane, oraz podziału tego zysku między te podmioty w takiej proporcji, w jakiej dokonałyby tego podziału podmioty niepowiązane, w szczególności uwzględniając pełnione przez strony transakcji kontrolowanej funkcje, angażowane aktywa i ponoszone ryzyka.
Metoda porównywalnej ceny niekontrolowanej
Polega na porównaniu ceny przedmiotu transakcji kontrolowanej z ceną stosowaną w porównywalnych transakcjach przez podmioty niepowiązane i ustaleniu na tej podstawie wartości rynkowej przedmiotu transakcji kontrolowanej.
Oświadczenie o sporządzeniu dokumentacji
Oświadczenie podatnika, że dokumentacja podatkowa została sporządzona za dany rok oraz że ceny transferowe transakcji kontrolowanych objętych lokalną dokumentacją cen transferowych są ustalane na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane; oświadczenie generalnie jest podpisywane przez zarząd i brak jego złożenia lub poświadczenie w nim nieprawdy grozi sankcjami na gruncie KKS.
Podmioty powiązane
Podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot; podmioty, na które wywiera znaczący wpływ ten sam inny podmiot lub małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot; spółka niemającą osobowości prawnej i jej wspólnicy; podatnik i jego zagraniczny zakład, a w przypadku podatkowej grupy kapitałowej – spółka kapitałowa wchodząca w jej skład i jej zagraniczny zakład.
Potencjał zysku
Oczekiwane przyszłe zyski, w niektórych przypadkach może obejmować straty. Określenie „potencjał zysku” jest często stosowane dla celów oszacowania wolnorynkowego wynagrodzenia za transfer dóbr niematerialnych lub działalności, lub dla obliczenia wolnorynkowego odszkodowania za rozwiązanie lub istotne renegocjowanie istniejących porozumień, gdy ustali się, że takie odszkodowanie lub wynagrodzenie miałoby miejsce między niezależnymi stronami w porównywalnych okolicznościach.
Potrącenie umyślne
Korzyść zapewniona w ramach grupy przez jedno przedsiębiorstwo powiązane innemu przedsiębiorstwu powiązanemu, która jest w pewnym stopniu umyślnie zrównoważona przez inne korzyści otrzymane w zamian przez to przedsiębiorstwo.
Raj podatkowy
Terytorium lub kraj stosujący szkodliwą konkurencję podatkową, lista krajów/terytoriów jest co jakiś czas aktualizowana poprzez rozporządzenie Ministra Finansów.
Recharakteryzacja transakcji
Instrument organu podatkowego, pozwalający określić dochód (stratę) podatnika bez uwzględnienia transakcji kontrolowanej, a w przypadku gdy jest to uzasadnione, określić dochód (stratę) podatnika z transakcji właściwej względem transakcji kontrolowanej, w przypadku gdy organ podatkowy uzna, że w porównywalnych okolicznościach podmioty niepowiązane nie zawarłyby danej transakcji kontrolowanej lub zawarłyby inną transakcję.
Restrukturyzacja działalności
Reorganizacja obejmującą istotną zmianę relacji handlowych lub finansowych (w tym również zakończenie obowiązujących umów lub zmianę ich istotnych warunków), wiążąca się z przeniesieniem pomiędzy podmiotami powiązanymi funkcji, aktywów lub kategorii ryzyka, jeżeli w wyniku tego przeniesienia przewidywany średnioroczny wynik finansowy podatnika przed odsetkami i opodatkowaniem (EBIT) w trzyletnim okresie po tym przeniesieniu uległby zmianie o co najmniej 20% przewidywanego średniorocznego EBIT w tym samym okresie, gdyby nie dokonano przeniesienia.
Safe harbours
Regulacje zwalniające (po łącznym spełnieniu ustawowych warunków) podmioty powiązane z obowiązku sporządzania lokalnej dokumentacji TP dla transakcji finansowych (pożyczki, kredyty, emisja obligacji) oraz dla usług o niskiej wartości dodanej z załącznika Nr 6 ustawy o CIT.
Secret comparables
Zasada postępowania w ramach kontroli polegająca na zapewnieniu stronie dostępu do informacji pozwalających ocenić prawidłowość sporządzenia analizy porównawczej (w tym przyjętych do niej danych)
Transakcja kontrolowana
Identyfikowane na podstawie rzeczywistych zachowań stron działania o charakterze gospodarczym, w tym przypisywanie dochodów do zagranicznego zakładu, których warunki zostały ustalone lub narzucone w wyniku powiązań.
Usługi o niskiej wartości dodanej
Usługi rutynowe świadczone w ramach grup podmiotów powiązanych, których zadaniem jest wsparcie głównej działalności przedsiębiorstwa, wykaz usług został wskazany w załączniku nr 6 do ustawy o CIT.
Zasada arm’s lenght (ceny rynkowej)
Międzynarodowa norma, która, jak uzgodniły kraje członkowskie OECD, powinna być stosowana do ustalenia cen transferowych do celów podatkowych. Jest ona sformułowana w art. 9 Modelowej Konwencji Podatkowej OECD następująco:„[…] jeżeli […] między dwoma przedsiębiorstwami w zakresie ich stosunków handlowych lub finansowych, zostaną umówione lub narzucone warunki, które różnią się od warunków, które ustaliłyby między sobą niezależne przedsiębiorstwa, wówczas zyski, które osiągnęłoby jedno z przedsiębiorstw bez tych warunków, ale z powodu tych warunków ich nie osiągnęło, mogą być uznane za zyski tego przedsiębiorstwa i odpowiednio opodatkowane”.
Znaczący wpływ
Definicja mająca znaczenie dla ustalenia kręgu podmiotów powiązanych – oznacza posiadanie bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 25% udziałów w kapitale lub praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub udziałów lub praw do udziału w zyskach lub majątku lub ich ekspektatywy, w tym jednostek uczestnictwa i certyfikatów inwestycyjnych; faktyczną zdolność osoby fizycznej do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej; pozostawanie w związku małżeńskim albo występowanie pokrewieństwa lub powinowactwa do drugiego stopnia.