Rozliczenie podatku CIT z roku na rok staje się coraz bardziej skomplikowane. Prawidłowe złożenie zeznania wymaga nie tylko znajomości stale rosnącej liczby przepisów, ale także objaśnień podatkowych tłumaczących, jak, według administracji podatkowej, przepisy należy stosować. Jednym z większych utrudnień dla podatnika mogą okazać się kwestie związane ze zwolnieniem, uniknięciem lub obniżeniem stawki podatku u źródła, co z kolei, w świetle przepisów, wymaga należytej staranności przy wskazywaniu rzeczywistego beneficjenta. Do tego dochodzą również formalności związane z podatkami inwestorów działających w Grupach.
Profesjonalne doradztwo
Odnalezienie się w gąszczu tego typu regulacji, z uwzględnieniem aktualnego orzecznictwa sądów administracyjnych wypowiadających się w poszczególnych obszarach, może być utrudnione bez profesjonalnego doradztwa. Jeśli podatnik zamierza podjąć określone kroki w sprawie zwolnienia lub uniknięcia płacenia podatku u źródła, niezbędna będzie opinia zabezpieczająca rzetelnego eksperta. Jako specjaliści, zapewniamy fachowe doradztwo i realną ocenę sytuacji. Dostarczymy także wytyczne, które będą potrzebne do dalszego postępowania. Dzięki nam dowiesz się w praktyce, jak uzyskać decyzję o wsparciu inwestycyjnym.
Wsparacie podatników
Oferujemy kompleksowe wsparcie podatników w zakresie składania zeznań podatkowych CIT. Nasi doradcy zajmują się rozpatrywaniem spraw Klientów między innymi w kwestii rozliczania podatku WHT. Przeprowadzamy wnikliwe audyty pod kątem należytej staranności oraz sporządzamy raporty, w których przedstawiamy realne możliwości płatnika w sprawie uniknięcia lub zwolnienia z podatku czy ustalenia niższej stawki. Nasi eksperci udzielają również porad prawnych w związku z przystąpieniem do programu Polska Strefa Inwestycji. Szczegółowo wyjaśniamy, jak uzyskać decyzję o wsparciu przy realizacji nowego przedsięwzięcia. Zapewniamy kompleksową poradę prawną wszystkim przedsiębiorcom mającym możliwość uzyskania zwolnienia z opodatkowania dochodów.
Wydatkami na usług niematerialne można zarządzić aby w pełni stanowiły KUP
Podatnicy działający w Grupach są zobowiązani do wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów określonej kategorii wydatków m.in na nabycie z Grupy usług o charakterze niematerialnym (np. usługi doradcze, zarządzania i kontroli, reklamowe) powyżej określonego limitu 3 mln PLN i 5% EBITDA. Oczywiście istnieją sposoby, aby zmniejszyć to ograniczenie lub zupełnie mu nie podlegać. Warto mieć na uwadze, że podatek u źródła jest specyficzną formą podatku CIT — aby się z niego wywiązać, należy posiadać tzw. opinię zabezpieczającą
Nabywasz usługi z Grupy o znacznej wartości?
Limitowanie kosztów dotyczy podmiotów, które nabywają usługi niematerialne, opłacają należności za własności intelektualne lub dokonują wydatków na uzyskanie gwarancji lub poręczeń płatne do:
– podmiotów powiązanych,
– podmiotów mających siedzibę w rajach podatkowych.
Płatność podatku u źródła coraz bardziej skomplikowana
Płatność podatku u źródła coraz bardziej skomplikowana — związane jest to m.in. z należytą starannością. Jak wygląda ten proces w praktyce?
Zasady poboru WHT są złożone. Wpływa to na należytą staranność, która jest pojęciem ogólnym wskazywanym zarówno w Kodeksie cywilnym, jak i innych kodeksach. Ma ona zastosowanie przede wszystkim do nabywców towarów w obrocie krajowym. Według organów podatkowych zastosowanie zwolnienia, niższej stawki czy uniknięcie poboru WHT wymaga nie tylko zgromadzenia podstawowych dokumentów (np. certyfikat rezydencji), ale obliguje do dochowania należytej staranności w zakresie ustalenia beneficjenta rzeczywistego płatności.
WHT dotyczy głównie podmiotów działających w ramach grup kapitałowych
Płatności za usługi niematerialne świadczone przez centra usług wspólnych, odsetki za udzieloną z zagranicy pożyczkę lub wynikające z instrumentów dłużnych, wypłata dywidendy do spółki matki mającej siedzibę za granicą to codzienność podmiotów działających w ramach międzynarodowych grup kapitałowych.
Problematyka poboru WHT może dotyczyć jednak każdego podmiotu, którego usługodawcy lub kredytodawcy nie są polskimi rezydentami podatkowymi.
Utrudnienia dotyczą m.in. mechanizmu pay&refund i „uderzają” w podmioty, które od 1 stycznia 2022 r.:
Problematyka poboru WHT może dotyczyć jednak każdego podmiotu, którego usługodawcy lub kredytodawcy nie są polskimi rezydentami podatkowymi.
Utrudnienia dotyczą m.in. mechanizmu pay&refund i „uderzają” w podmioty, które od 1 stycznia 2022 r.:
W takiej sytuacji:
Istnieje też możliwość zastosowania alternatyw: