Wspieramy przedsiębiorców zarówno w pozyskiwaniu wsparcia finansowego ze środków publicznych, jak i ich prawidłowym rozliczeniu oraz wykorzystaniu różnego rodzaju preferencji podatkowych związanych z przeprowadzonymi inwestycjami. Planując inwestycje, już na etapie koncepcyjnym warto nie tylko zorientować się, z jakich programów wsparcia czy preferencji podatkowych można skorzystać i na jakich warunkach. Należy zwrócić także uwagę na koszty kwalifikowane przy rozliczaniu ulgi badawczo rozwojowej. Udzielamy pomocy między innymi podatnikom korzystającym z ulgi B+R. Zajmujemy się identyfikacją kosztów kwalifikowanych przy rozliczaniu ulgi badawczo rozwojowej oraz wspieramy w procesie wyodrębnienia podatnika w ewidencji księgowej wydatków. Udzielamy wsparcia podatkowego również przy rozliczeniach według preferencji IP BOX oraz w wariancie 50% kosztów.
Prawidłowe przygotowanie do inwestycji już na etapie koncepcyjnym może:
Działalność badawaczo-rozwojowa brzmi akademicko? Okazuje się, że w praktyce biznesowej jest bardzo często spotykana:
Działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Dotyczy ona także kosztów kwalifikowanych przy rozliczaniu ulgi badawczo rozwojowej.
– Prace rozwojowe obejmują nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.
– Działalność twórcza to działalność zorientowana na opracowanie nowego wytworu intelektu (istnienie podobnego rozwiązania w innym podmiocie nie wyklucza działalności twórczej w tym zakresie w naszym przedsiębiorstwie).
– Systematyczność to działalność w sposób uporządkowany, metodyczny i zaplanowany. Nie jest wymagane ciągłe prowadzenie prac B+R (wystarczy prowadzić jeden projekt przyjmując dla niego określone cele, harmonogram, zasoby).
Podatnicy nie zdają sobie sprawy, że ulga B+R jest powszechną preferencją podatkową, która może dotyczyć także ich biznesu
Wszyscy przedsiębiorcy prowadzący działalność badawczo-rozwojową mogą korzystać z odliczenia w wysokości 100% kosztów kwalifikowanych. Ulga badawczo-rozwojowa to zatem preferencja podatkowa, dzięki której firma dwukrotnie pomniejszy podstawę opodatkowania o koszty, które będą kwalifikowane przy rozliczaniu ulgi badawczo rozwojowej.
Warto podkreślić, że aby skorzystać z ulgi, nie trzeba być innowacyjnym na szeroką skalę ani posiadać dedykowanego działu B+R – wystarczy aby przedsiębiorstwo wprowadzało nowe produkty, procesy lub usługi lub ulepszało dotychczasowe.
IP BOX to preferencja podatkowa pozwalająca opodatkować dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej według preferencyjnej stawki 5%. Warunkiem jej stosowania jest, aby kwalifikowane prawo własności intelektualnej zostało wytworzone, rozwinięte lub ulepszone przez podatnika w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
To preferencja podatkowa dedykowana dla podmiotów wykorzystujących w swojej działalności kwalifikowane prawo własności intelektualnej
Jeżeli wykorzystujesz w działalności, któreś z następujacych praw własności intelektualnej IP BOX jest dla Ciebie:
– patent,
– prawa ochronne na wzór użytkowy,
– prawa z rejestracji wzorów przemysłowych,
– prawa z rejeatracji topografii układów scalonych,
– dodatkowego prawa ochronne dla patentów na produkty lecznicze lub produkty ochrony roślin,
– prawa z rejestracji produktów leczniczych i produktów leczniczych weterynaryjnych dopuszczonych do obrotu,
– wyłączne prawa, o których mowa w ustawie o ochronie prawnej odmian roślin,
– autorskie prawa do programu komputerowego.
50% koszty uzyskania przychodów dla twórców
To rozwiązanie mogące być uzupełnieniem dla ulgi B+R. Efektem przeprowadzanych prac badawczo-rozwojowych są niejednokrotnie chronione prawem własności intelektualnej utwory. Odpowiednia konstrukcja umów z twórcami pozwala równocześnie zastosować ulgę B+R oraz obliczać koszty uzyskania przychodów twórców w wysokości 50% uzyskiwanych przez nich przychodów z tych tytułów.
50% koszty uzyskania przychodów mogą stosować płatnicy „twórców”
Możliwość stosowania 50% kosztów nie dotyczy wyłącznie pracowników, ale obejmuje także zleceniobiorców oraz wykonujących dzieła. Zasady mogą być stosowane w szczególności do osób działających w obszarze tworzenia programów komputerowych czy prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej.
Koszty w wysokości 50% uzyskanych przychodów można stosować do:
– korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych lub rozporządzania przez nich tymi prawami,
– zapłaty twórcy za przeniesienie prawa własności wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego,
– opłaty licencyjnej za przeniesienie prawa stosowania wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego.
Jej zadaniem jest zmniejszenie obciążenia związanego z wprowadzeniem na rynek nowego produktu. Ma zastosowanie do:
wprowadzenia nowego produktu na rynek (uzyskanie badań, ekspertyz, certyfikacji homologacji, znaku CE, znaku bezpieczeństwa, zezwolenia na obrót, badania cyklu życia produktu, systemu weryfikacji technologii środowiskowych).
Ulga uzupełnia proces zapoczątkowany przez działalność badawczo-rozwojową. Z rozwiązania może skorzystać każdy podmiot – warunkiem jest opracowanie nowego produktu nieistniejącego dotychczas na rynku.
Ulga polega na odliczeniu od podstawy opodatkowania 30% sumy kosztów produkcji próbnej i wprowadzenia na rynek nowego produktu, przy czym wysokość odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć 10% dochodu z działalności gospodarczej.
W ramach ulgi funkcjonują dwie kategorie kosztów kwalifikowanych:
Ulga zakłada dodatkowe odliczenie od podstawy opodatkowania 50% kosztów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację. Przy czym należy pamiętać, że kwota odliczenia nie może przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z działalności gospodarczej.
lub
lub
Maksymalnie kwota odliczenia może wynosić 1 mln zł w roku podatkowym. Za koszty kwalifikowane związane z ekspansją rozumie się: