Oczywiście przedsiębiorstwa już dziś w konkretnych „wrażliwych” przypadkach działają według wypracowanych zasad postępowania mających na celu unikanie „błędów”. Niestety często zasady te nie mają sformalizowanej (pisemnej) dostępnej dla wszystkich pracowników formy, ale zapisaną są w doświadczeniu wybranych członków organizacji i tkwią wyłącznie w ich głowach.
W przypadku zajścia nieprawidłowości, w celu wykazania dochowania należytej staranności, z czym może wiązać się ograniczenie odpowiedzialności, kluczowe może się okazać się udowodnienie (najłatwiej bazować na dowodach pisemnych), że:
CIT, PIT i VAT we wszystkich swoich odmianach to właściwie osobny alfabet. Nieznajomość tej mowy może prowadzić do poważnych nieporozumień. Jeśli boisz się, że zaplącze Ci się język, skorzystaj z pomocy tłumacza.
Na pamięć znamy podatkowe abecadło. Pomagamy krajowym przedsiębiorcom poprawnie rozliczać VAT i CIT, fundując im bezpieczeństwo podatkowe firmy. Podmiotom zagranicznym oferujemy kompleksową obsługę w zakresie kalkulacji VAT, rozpoczynając od rejestracji VAT wraz z pełnieniem funkcji przedstawiciela podatkowego, poprzez sporządzanie pełnych rozliczeń VAT, do reprezentowania klientów w procesie odzyskiwania VAT. Bo skoro język polski jest trudny dla obcokrajowców, to co dopiero podatki.Jeśli zajdzie taka potrzeba, pomożemy przy czynnościach kontrolnych i postępowaniach sądowych.
Rozliczenie podatkowe największych – dostępne dla wszystkich
Obowiązek upubliczniania Strategii podatkowej ma na celu zwiększenie transparentności rozliczeń podatkowych największych podatników. Posiadanie strategii podatkowej zawierającej opis stosowanych przez podatnika procesów i procedur dotyczących zarządzania wykonywaniem obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego i zapewniających ich prawidłowe wykonanie wpisuje się w legislacyjny trend, w którym to nie organ wyrywkowo kontroluje prawidłowość działalności podatnika, ale dokonywana jest “samokontrola” bieżąca.
Program współdziałania – rozmawiaj z organami podatkowymi jak z partnerem
Program współdziałania to nowa formuła relacji podatników z Administracją Skarbową, w ramach której podatnik musi spełniać pewne wewnętrzne wymogi nadzoru podatkowego, ale zyskuje szczególny status dzięki któremu może korzystać z licznych benefitów w relacjach z Administracją Skarbową. Obecnie program współdziałania dostępny jest dla największych podmiotów, a udział w nich limitowany jednak spodziewamy się, że z czasem taka forma relacji z organami podatkowymi stanie się powszechna.
Dziś tylko dla największych
Teoretycznie program dotyczy podatników CIT, których przychód za poprzedni rok podatkowy przekroczył równowartość 50 mln EUR w praktyce Szef KAS może ograniczyć liczbę uczestników do 20 w pierwszych trzech latach funkcjonowania programu.