Zgodnie z przepisami fundacja rodzinna jest zwolniona z podatku dochodowego, ale tylko w zakresie przychodów pochodzących z dozwolonej działalności gospodarczej, której katalog znajdziemy w art. 5 ustawy o fundacji rodzinnej.
Dozwolona działalność fundacji jest w głównej mierze nastawiona na pasywne pomnażanie majątku. Mowa tu m.in. o dochodach z najmu, przystępowania do spółek handlowych, funduszy inwestycyjnych, inwestycji w papiery wartościowe i tym podobne prawa.
Brak opodatkowania sprawia, że fundacja może stać się naprawdę skutecznym narzędziem do pomnażania majątku. Należy pamiętać, że działalność wykraczająca poza dozwolony zakres, jest jednak opodatkowana stawką 25%. Nic więc dziwnego, że pojawiają się liczne interpretacje, w których wnioskodawcy starają się potwierdzić zakres dozwolonej działalności.
Jedną z nich jest interpretacja indywidualna z 4 sierpnia 2023 r. sygn. 0114-KDIP2-1.4010.312.2023.1.KS. Wnioskodawca zapytał, czy zakup/sprzedaż kryptowalut za pieniądz tradycyjny w celu powiększania majątku wpisuje się w katalog działalności dozwolonej i tym samym korzysta ze zwolnienia?
Według Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej: NIE
Dlaczego?
Zdaniem organu wydającego interpretację kryptowaluty nie można uznać za:
- papiery wartościowe, instrumenty pochodne i prawa o podobnym charakterze.
- zagraniczne środki płatnicze.