pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Fundacja rodzinna a kryptowaluty 

TLA Kancelaria > CIT > Fundacja rodzinna a kryptowaluty 

Zgodnie z przepisami fundacja rodzinna jest zwolniona z podatku dochodowego, ale tylko w zakresie przychodów pochodzących z dozwolonej działalności gospodarczej, której katalog znajdziemy w art. 5 ustawy o fundacji rodzinnej.  

Dozwolona działalność fundacji jest w głównej mierze nastawiona na pasywne pomnażanie majątku. Mowa tu m.in. o dochodach z najmu, przystępowania do spółek handlowych, funduszy inwestycyjnych, inwestycji w papiery wartościowe i tym podobne prawa.  

Brak opodatkowania sprawia, że fundacja może stać się naprawdę skutecznym narzędziem do pomnażania majątku. Należy pamiętać, że działalność wykraczająca poza dozwolony zakres, jest jednak opodatkowana stawką 25%. Nic więc dziwnego, że pojawiają się liczne interpretacje, w których wnioskodawcy starają się potwierdzić zakres dozwolonej działalności. 

Jedną z nich jest interpretacja indywidualna z 4 sierpnia 2023 r. sygn. 0114-KDIP2-1.4010.312.2023.1.KS. Wnioskodawca zapytał, czy zakup/sprzedaż kryptowalut za pieniądz tradycyjny w celu powiększania majątku wpisuje się w katalog działalności dozwolonej i tym samym korzysta ze zwolnienia?  

Według Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej: NIE 

Dlaczego?  

Zdaniem organu wydającego interpretację kryptowaluty nie można uznać za: 

  • papiery wartościowe, instrumenty pochodne i prawa o podobnym charakterze. 
  • zagraniczne środki płatnicze.

Absolwent studiów I stopnia na Uniwersytecie Wrocławskim, kierunek – administracja. Aktualnie kontynuuje naukę na II stopniu tego samego kierunku, specjalizacja – doradztwo podatkowe. Podczas studiów magisterskich dwukrotnie nagradzany Stypendium Rektora za wyniki w nauce. Aktywnie uczestniczy w kole naukowym prawa i polityki Europy Środkowo-Wschodniej. Ukończył studia podyplomowe na kierunku prawo gospodarcze i handlowe. Obecnie stara się poszerzać swoją wiedzę, pomagając w projektach dot. podatku dochodowego od osób prawnych, podatku VAT oraz podatku od nieruchomości.

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

WSA – amortyzacja lokali mieszkalnych wykorzystywanych w działalności dalej możliwa 
17 lipca 2024
Najem w budynku z fotowoltaiką a akcyza 
11 lipca 2024
Elektromobilność – nowe obowiązki dla dużych przedsiębiorców 
9 lipca 2024

Archiwa