O uldze na ekspansję pisaliśmy już tutaj. Ze względu na liczne rozbieżności i wątpliwości interpretacyjne Ministerstwo Finansów rozpoczęło konsultacje projektu objaśnień dotyczących ulgi na ekspansję.
Kto może skorzystać z ulgi?
Zgodnie z projektem objaśnień z ulgi nie skorzystają przedsiębiorcy:
- zajmujący się odsprzedażą gotowych produktów pod własną marką,
- wytwarzający w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa określone produkty działając na zlecenie innego podmiotu,
- korzystający z usług podwykonawców lub opierający proces produkcji wyłącznie na scaleniu w jeden produkt dostarczonych części składowych.
Kto zatem może skorzystać z ulgi?
Przedsiębiorca:
- wykorzystujący w procesie produkcji zakupione komponenty i surowce, które poddawane są obróbce prowadzącej do uzyskania finalnej postaci produktu,
- korzystający z usług podwykonawców o ile w dalszym ciągu przeważająca część produkcji odbywa w ramach jego przedsiębiorstwa.
Warunki skorzystania z ulgi
Warunek skorzystania z ulgi zgodnie, z którym przedsiębiorca musi zwiększyć przychody w okresie dwóch kolejno następujących po sobie lat podatkowych w stosunku do roku poprzedzającego rok poniesienia kosztów kwalifikowanych – należy rozumieć w ten sposób, że wystarczy wzrost w którymkolwiek z tych dwóch lat.
Niemniej MF wskazuje, że na potrzeby ulgi do kalkulacji przychodów nie można wliczać przychodów:
- z prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności usługowej,
- z odsprzedaży gotowych produktów,
- ze sprzedaży produktów, których nie dotyczyły koszty uzyskania przychodu odliczane w ramach ulgi na ekspansję,
- uzyskanych z transakcji z podmiotami powiązanymi.
Produkt
Z projektu objaśnień możemy wyczytać, że:
- za produkt można uznać tylko i wyłącznie rzeczy – wartości niematerialne i prawne nie są produktem,
- produkt dotychczas nieoferowany – to taki który jest nowy w ujęciu rodzajowym (produktem dotychczas nieoferowanym nie będzie taki, w którym zmieniła się gramatura, skład lub opakowanie),
- w przypadku gdy przedsiębiorca rozpocznie samodzielną produkcję w odniesieniu do produktu wytwarzanego dotychczas przez jego partnerów handlowych, to taki produkt można uznać za dotychczas nieoferowany.
Koszty kwalifikowane
Co może dziwić, zgodnie z projektem objaśnień, za koszty kwalifikowane nie uznamy, przede wszystkim, wydatków poniesionych na wynagrodzenia dla pracowników w zakresie, w jakim wykonywali prace zorientowane na zwiększenie przychodów ze sprzedaży produktów (wskazane w art. 18eb ust. 7 pkt 2-5).
Dodatkowo projekt objaśnień przewiduje, że w przypadku, gdy koszty kwalifikowane:
- dotyczą zarówno produktów objętych ulgą,
- jak i tych, które nie są ulgą objęte (np. usługi, towary odsprzedawane),
– to wtedy przedsiębiorca będzie musiał ustalać proporcjonalnie wartość kosztów kwalifikowanych możliwych do odliczenia w ramach ulgi.