pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Ulga B+R – usprawiedliwiona nieobecność a koszty kwalifikowane 

TLA Kancelaria > Innowacje > Ulga B+R – usprawiedliwiona nieobecność a koszty kwalifikowane 

13 lutego 2024 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną o sygn. DD8.8203.1.2021 dotyczącą zaliczenia do kosztów kwalifikowanych ulgi B+R wynagrodzeń oraz składek z tytułu należności ZUS wypłacanych w związku z usprawiedliwioną nieobecnością pracownika. 

Do tej pory Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w licznych interpretacjach indywidualnych twierdził, że wynagrodzenia oraz składki ZUS w części finansowanej przez płatnika za czas urlopów lub innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika, nie podlegają zaliczeniu do kosztów kwalifikowanych ulgi B+R.  

Z takim podejściem nie zgadzały się sądy administracyjne w tym NSA (np. II FSK 1204/20 i II FSK 364/20), wielokrotnie podkreślając, że czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika jest bezpośrednio związany ze stosunkiem pracy i nie może być wyłączany z kosztów kwalifikowanych ulgi B+R. 

Stanowisko sądów potwierdził Minister Finansów, w interpretacji ogólnej wskazał, że: 

  • do należności wymienionych w art. 12 ust 1 ustawy o PIT, należą również przychody pracownika związane z usprawiedliwioną nieobecnością, tj. wynagrodzenia za czas urlopu oraz choroby,  
  • przez ogólny czas pracy należy rozumieć nie tylko czas faktycznie wykonywanej pracy, ale również okresy nieświadczenia pracy, w których pracownik „pozostaje w dyspozycji” pracodawcy,  
  • czas urlopu i zwolnienia chorobowego są czasem zatrudnienia pracownika, za który należy się pracownikowi wynagrodzenie. 

W związku z powyższym do kosztów kwalifikowanych ulgi B+R można zaliczyć wynagrodzenia oraz składki ZUS w części finansowanej przez płatnika wypłacane za okres urlopu bądź innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika. 

Radca prawny, absolwent Prawa i Ekonomii – jednak najbardziej ceni wiedzę i doświadczenie zdobyte w praktyce. Interdyscyplinarne przygotowanie zawodowe umożliwia mu kompleksową realizację projektów związanych z szeroko pojętymi przekształceniami i zmianami organizacyjnymi polegającymi na tworzeniu nowych struktur prawnych. E-mail: maciej.kubica@tla-kancelaria.pl

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Bezpieczny kurs na KSeF – KSeF przesunięty na 2026 r.
7 maja 2024
Sprawozdanie o podatku dochodowym 
30 kwietnia 2024
Nieformalne polecenia spółki dominującej a odpowiedzialność zarządu spółki zależnej 
25 kwietnia 2024

Archiwa