pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Bezpiecznik prawno-podatkowy – transport drogowy a obowiązki załadowcy

TLA Kancelaria > Bezpiecznik > Bezpiecznik prawno-podatkowy – transport drogowy a obowiązki załadowcy

Wysyłając towar i korzystając przy tym z profesjonalnego przewoźnika, nie można stracić czujności. Pamiętać należy o tym, aby sprawdzić m.in. zezwolenia posiadane przez przewoźnika – na podmiot dokonujący czynności ładunkowych może być nałożona kara pieniężna za naruszenia stwierdzone podczas kontroli drogowej przewoźnika dokonanej przez inspekcję transportu drogowego. 

 

Katalog podmiotów odpowiedzialnych za czynności związane z przewozem drogowym jest dość szeroki, ponieważ poza podmiotami wykonującymi przewóz drogowy, dotyczy on również m.in.: 

  • spedytorów, 
  • nadawców, 
  • odbiorców, 
  • jak również właśnie podmiotów dokonujących czynności ładunkowych  

jeżeli „podmiot ten miał wpływ lub godził się na powstanie naruszenia”. 

 

Co istotne, wysyłając towar, odpowiedzialność na podmiocie dokonującym czynności ładunkowych ciąży również wówczas, gdy podmiot nie odpowiada za organizację transportu (przykładowo korzystając z warunków Incoterms FCA). 

Właściwą weryfikację uprawnień przewoźnika, może zapewnić odpowiednia procedura określająca, kto w organizacji zajmuje się taką weryfikacja oraz co i kiedy ma weryfikować. Procedura powinna obejmować co najmniej: 

  • dokonanie wyboru przewoźnika, jak również 
  • sytuacje, gdy nie mamy wpływu na jego wybór i jedynie dokonujemy czynności ładunkowych. 

 

Kary pieniężne dla podmiotów wykonujących czynności związanych z przewozem drogowym wynoszą do 12.000 zł za każde naruszenie. 

Związana z Kancelarią TLA od 2012 r. Od 2018 roku posiada tytuł doradcy podatkowego. Absolwentka administracji oraz prawa na Uniwersytecie Wrocławskim, skończyła również kurs kandydatów na księgowego. E-mail: magdalena.jastrowicz@tla-kancelaria.pl

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Zmiany w przepisach MDR
13 czerwca 2024
Zatrudnianie cudzoziemców – nowe przepisy
11 czerwca 2024
Transakcje łańcuchowe – transakcje trójstronne uproszczone  
5 czerwca 2024

Archiwa