pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Czynny żal – koniec formy elektronicznej?

TLA Kancelaria > Aktualności > Czynny żal – koniec formy elektronicznej?

Nieuważny ustawodawca zablokował na 8 lat możliwość złożenia czynnego żalu w formie elektronicznej

Czynny żal składany drogą elektroniczną znacznie ułatwił podatnikom życie, szczególnie w trakcie epidemii. Dlaczego, więc ustawodawca chce się go pozbyć?  

Nowelizacje przepisów kodeksu postępowania karnego (KPK) oraz kodeksu karnego skarbowego (KKS) spowodują, że od 5 października 2021 r. aż do 2029 r. nie będzie możliwe złożenie czynnego żalu w formie elektronicznej.  

 

Skąd to całe zamieszanie?


W art. 16 KKS od 5 października 2021 r.: 

  • nie będzie zapisu umożliwiającego złożenie czynnego żalu w formie elektronicznej, a 
  • jedynie dozwolonymi formami wniesienie zawiadomienia będzie „na piśmie albo ustnie do protokołu”.  

Przepisy KPK stosuje się w postępowaniu w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe, więc e-czynny żal byłby możliwy do złożenia elektronicznie, gdyby ustawodawca zsynchronizował wejście w życie przepisów, ale tego nie zrobił… 

Problem polega na tym, że w KPK:  

  • obowiązujący przepis uprawnia do składania wniosków i oświadczeń “na piśmie albo ustnie do protokołu”, a 
  • przepis umożliwiający składanie oświadczeń elektronicznie wejdzie w życie dopiero 1 października 2029 r.  

 

Co na to MF?


MF uważa, że żadnego błędu, ani problemu nie ma w związku ze zmianą przepisów. Jego zdaniem, od 5 października 2021 r. podatnicy nadal będą mogli składać e-czynny żal, gdyż będzie on wypełniał definicję słów „na piśmie” (zawartych w art. 16 KKS).  

Zdaniem MF określenie „na piśmie”, zgodnie z zamiarem ustawodawcy, oznacza formę papierową oraz formę elektroniczną. Z kolei to słowo „pisemnie” definiuje wyłącznie formę papierową z własnoręcznym podpisem. Skoro w KKS zawarto wyrażenie „na piśmie” to znaczy, że podatnik nadal będzie miał możliwość złożenia czynnego żalu elektronicznie.  

 

Co o tym myśli TLA i eksperci?


 Przepisy są nieprzemyślane i niespójne. Stanowisko MF sugeruje coś zupełnie odmiennego, niż to co wynika z przepisów. Zarówno TLA jak i większość doradców podatkowych jest zdania, że złożenia e-czynnego żalu zostało zablokowane na 8 lat. 

Podatnik nie ma pewności, że opierając się wyłącznie na nieoficjalnej wypowiedzi MF, jego czynny żal złożony w formie elektronicznej zostanie uznany za skuteczny. Zdecydowanie nie rekomendujemy opierać się na wypowiedziach, twittach czy nieoficjalnych informacjach płynących z ministerstwa. Dlatego też, potrzebna jest jak najszybsza (kolejna) nowelizacja przepisów, która umożliwi powrót do skutecznego elektronicznego składania czynnego żalu. 

Wygląda na to, że ustawodawca potrafi zadbać o elektronizację coraz większej ilości obowiązków podatkowych, ale tylko gdy upraszcza to życie organów podatkowych (sprawniejsze zbieranie i analiza danych). Biznes wdraża i bieżąco aktualizuje JPK, składa sprawozdania finansowe w formie elektronicznej. W przypadku błędu – nadal musi wysłać czynny żal tradycyjną pocztą.    

Absolwentka administracji oraz ekonomii na Uniwersytecie Wrocławskim. Z Kancelarią TLA współpracuje od 2018 roku, początkowo odbywając praktykę, aktualnie jako konsultant podatkowy. Aktywnie dzieli się zdobytą wiedzą publikując wypowiedzi i komentarze w artykułach na łamach Prawo.pl, a artykuł, na temat transakcji łańcuchowych, którego jest współautorką pojawił się również w Rzeczpospolitej. E-mail: wiktoria.szpineta@tla-kancelaria.pl

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Planowane zmiany w VAT od 1 stycznia 2025 r. 
4 grudnia 2024
Kolejna interpretacja ogólna Ministra Finansów w sprawie WHT
2 grudnia 2024
JPK_CIT – podsumowanie  
28 listopada 2024

Archiwa