pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Mikołaja problemy w czasach zarazy

TLA Kancelaria > Inne > Mikołaja problemy w czasach zarazy

Drewniana chata na biegunie północnym, za oknem śnieżyca, wewnątrz słyszalny trzask palonego w kominku drewna, dającego przyjemne poczucie ciepła domownikom. Prezes korporacji „Saint Nicholas” w ferworze pracy zdalnej uczestniczy w wideokonferencji powołanego na czas pandemii sztabu kryzysowego odpowiedzialnego za dystrybucję prezentów w sezonie 2020. 

 

– Panie Prezesie w tym roku prezenty będą nieco skromniejsze niż w latach ubiegłych, problemy z płynnością wymuszają oszczędności. Szczególnie uciążliwe jest ograniczenie działalności galerii handlowych przychody z tantiem za wizerunki Pana Prezesa, elfów, reniferów etc. spadły drastycznie. 

 

– A co z pożyczką płynnościową z PFR miała uzupełnić lukę. 

 

– Niestety, nie spełniliśmy warunków, problemem okazała się rezydencja Beneficjenta Rzeczywistego zgodnie z informacjami od Pana Szefa podaliśmy w rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych jako jego kraj zamieszkania „raj”, przedstawiciele PFR nie dali się przekonać, że nie chodzi o raj podatkowy. 

  

– (…) 

 

– Wczoraj otrzymaliśmy też prośbę przedstawicieli władzy o przesłanie listy planowanych dostaw prezentów w celu weryfikacji ilości odbiorców znajdujących się pod jednym adresem w trakcie kolacji wigilijnej. Chcą sprawdzić czy wprowadzone limity osób nie będą przekraczane. 

 

– (…) już chyba nic mnie nie zaskoczy… 

 

– Jeśli o tym mowa to przy okazji chcielibyśmy wspomnieć o zmianach w podatkach, które czekają naszą organizację w przyszłym roku. 

 

– To może być ciekawe, dostałem raport, że w Czechach czekają nas obniżki. 

 

– W Polsce niestety nie będzie tak kolorowo, planowane jest wprowadzenie szeregu opłat np. od cukru, ceny słodyczy istotnie wzrosną. Niestety zapłacimy również dodatkowy podatek dochodowy od naszej spółki celowej działającej w formie spółki komandytowej. 

 

– (…) coś jeszcze? 

 

– Tak, musimy przygotować strategię podatkową, czeka nas złożenie informacji o jej wykonaniu do publicznej wiadomości. Trzeba też wspomnieć o rewolucji w dokumentowaniu transakcji z rajami podatkowymi, wprowadzono domniemanie że rzeczywisty właściciel płatności ma rezydencję w raju podatkowym, jeżeli nasz dostawca, dokonuje w tym roku rozliczeń kontrahentem z raju podatkowego. Rozglądamy się za szklaną kulą, która mogłaby pomóc w weryfikacji tego obowiązku. 

 

– Jakby pandemia nie była wystarczającym problemem, ehh a mogłem wyjechać w Bieszczady. 

Doradca podatkowy związany z Kancelarią TLA od 2012 roku, a od 2019 również jako Partner. Miał okazję realizować zróżnicowane projekty w obszarach compliance, due diligence oraz litigation. Posiada również wieloletnie doświadczenie w obsłudze klientów funkcjonujących w międzynarodowych grupach kapitałowych realizując szereg projektów z zakresu cen transferowych w tym oceny skutków podatkowych procesów restrukturyzacji struktury łańcucha wartości dodanej. E-mail: szymon.jordan@tla-kancelaria.pl

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

WSA – amortyzacja lokali mieszkalnych wykorzystywanych w działalności dalej możliwa 
17 lipca 2024
Najem w budynku z fotowoltaiką a akcyza 
11 lipca 2024
Elektromobilność – nowe obowiązki dla dużych przedsiębiorców 
9 lipca 2024

Archiwa