Drewniana chata na biegunie północnym, za oknem śnieżyca, wewnątrz słyszalny trzask palonego w kominku drewna, dającego przyjemne poczucie ciepła domownikom. Prezes korporacji „Saint Nicholas” w ferworze pracy zdalnej uczestniczy w wideokonferencji powołanego na czas pandemii sztabu kryzysowego odpowiedzialnego za dystrybucję prezentów w sezonie 2020.
– Panie Prezesie w tym roku prezenty będą nieco skromniejsze niż w latach ubiegłych, problemy z płynnością wymuszają oszczędności. Szczególnie uciążliwe jest ograniczenie działalności galerii handlowych przychody z tantiem za wizerunki Pana Prezesa, elfów, reniferów etc. spadły drastycznie.
– A co z pożyczką płynnościową z PFR miała uzupełnić lukę.
– Niestety, nie spełniliśmy warunków, problemem okazała się rezydencja Beneficjenta Rzeczywistego zgodnie z informacjami od Pana Szefa podaliśmy w rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych jako jego kraj zamieszkania „raj”, przedstawiciele PFR nie dali się przekonać, że nie chodzi o raj podatkowy.
– (…)
– Wczoraj otrzymaliśmy też prośbę przedstawicieli władzy o przesłanie listy planowanych dostaw prezentów w celu weryfikacji ilości odbiorców znajdujących się pod jednym adresem w trakcie kolacji wigilijnej. Chcą sprawdzić czy wprowadzone limity osób nie będą przekraczane.
– (…) już chyba nic mnie nie zaskoczy…
– Jeśli o tym mowa to przy okazji chcielibyśmy wspomnieć o zmianach w podatkach, które czekają naszą organizację w przyszłym roku.
– To może być ciekawe, dostałem raport, że w Czechach czekają nas obniżki.
– W Polsce niestety nie będzie tak kolorowo, planowane jest wprowadzenie szeregu opłat np. od cukru, ceny słodyczy istotnie wzrosną. Niestety zapłacimy również dodatkowy podatek dochodowy od naszej spółki celowej działającej w formie spółki komandytowej.
– (…) coś jeszcze?
– Tak, musimy przygotować strategię podatkową, czeka nas złożenie informacji o jej wykonaniu do publicznej wiadomości. Trzeba też wspomnieć o rewolucji w dokumentowaniu transakcji z rajami podatkowymi, wprowadzono domniemanie że rzeczywisty właściciel płatności ma rezydencję w raju podatkowym, jeżeli nasz dostawca, dokonuje w tym roku rozliczeń z kontrahentem z raju podatkowego. Rozglądamy się za szklaną kulą, która mogłaby pomóc w weryfikacji tego obowiązku.
– Jakby pandemia nie była wystarczającym problemem, ehh a mogłem wyjechać w Bieszczady.