pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Nowelizacja ustawy zatorowej – co „zyskają” grupy spółek? 

TLA Kancelaria > Aktualności > Nowelizacja ustawy zatorowej – co „zyskają” grupy spółek? 

Na początku marca 2022 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych. Projektowane zmiany są szczególnie istotne dla spółek działających w ramach: 

  • podatkowych grupach kapitałowych lub 
  • po prostu w ramach grup kapitałowych. 

Jakie spółki będą musiały spełniać obowiązki sprawozdawcze? 

  • Obecnie obowiązki sprawozdawcze musi spełnić każda spółka, która wchodzi w skład podatkowej grupy kapitałowej, niezależnie od wielkości jej samej. 
  • Po wejściu w życie przepisów zaproponowanych przez ustawodawcę, obowiązki sprawozdawcze, będą musiały, co do zasady, wypełnić jedynie te spółki, które w roku obrotowym osiągnęły przychody na poziomie przewyższającym równowartość 50 mln euro. 

Czy wszystkie transakcje będą musiały być „uwzględnione”? 

  • Obecnie obowiązujące przepisy nakazują podmiotom „podpadającym” pod ustawę, wziąć pod uwagę w sporządzanym przez siebie sprawozdaniu wszystkie świadczenia pieniężne (także realizowane do podmiotów powiązanych). 
  • Nowe przepisy wyłączają od obowiązku sprawozdawczego m.in. wszystkie świadczenia w ramach grup kapitałowych (tj. wszystkich przedsiębiorców, którzy są kontrolowani w sposób bezpośredni przez jednego przedsiębiorcę, w tym również tego przedsiębiorcę). 

Ustawodawca, wsłuchując się w głos biznesu, dostrzegł, że opóźnienia pomiędzy spółkami z jednej grupy kapitałowej nie mają wpływu na rynek zewnętrzny ani nie oddziałują na inne podmioty. 

Zmiany zaproponowane przez ustawodawcę należy ocenić raczej pozytywnie. Na chwilę idą one w kierunku: 

  • uproszczenia przepisów, 
  • zredukowania i tak już licznych obowiązków nałożonych na przedsiębiorców. 

Projekt ustawy jest obecnie na etapie opiniowania i wszystko może się jeszcze zdarzyć. Można dać pewien kredyt zaufania ustawodawcy i powiedzieć: Oby więcej takich nowelizacji. 

Absolwent kierunku Prawo na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2021 r. zdał egzamin wstępny na aplikację radcowską. Nabytą podczas edukacji wiedzę wykorzystuje z powodzeniem z projektach związanych z szeroko pojętą obsługą prawną przedsiębiorców. Specjalista w zakresie prawa handlowego, prawa procesowego, a także compilance. Pomagał w rozwiązywaniu bieżących problemów prawnych przedsiębiorców oraz uczestniczył przy rozmaitych projektach z zakresu szeroko rozumianego prawa korporacyjnego.

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Przeniesienie linii produkcyjnej a rozliczenie PSI
18 września 2024
Zmiany w zwolnieniach od kas rejestrujących
11 września 2024
Strategia podatkowa – kara za brak realizacji
6 września 2024

Archiwa