+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Obowiązek aktualizacji dokumentacji podatkowej w zakresie transakcji finansowych

TLA Kancelaria > Prawo Spółek > Obowiązek aktualizacji dokumentacji podatkowej w zakresie transakcji finansowych

Ministerstwo Finansów zajęło stanowisko w sprawie aktualizacji dokumentacji podatkowej, Zmiany dotyczą przede wszystkim transakcji finansowych, takich jak np. pożyczki, kredyty, obligacje, gwarancje i poręczenia, dla których, zgodnie z pojawiającymi się interpretacjami indywidualnymi, dokumentację należy sporządzić tylko w momencie zawarcia umowy. Wyjaśnienia Ministra Finansów zawarte w interpretacji ogólnej rzucają nowe światło na powyższą kwestię.

 

Wedle nowego stanowiska z interpretacji ogólnej dokumentacja podatkowa sporządzona dla transakcji finansowych w roku podatkowym ich rozpoczęcia powinna podlegać okresowemu przeglądowi i aktualizacji (w każdym roku podatkowym trwania transakcji finansowej). Zaprezentowane stanowisko oznacza de facto nałożenie obowiązku na podatników w zakresie sporządzenia dokumentacji w formie obowiązującej od 2017 r.

 

W interpretacji ogólnej Minister Finansów nie zdecydował się na wyjaśnienia szeregu innych wątpliwości trapiących podatników w zakresie dokumentowania transakcji finansowych. Największą z nich w dalszym ciągu pozostaje kwestia uwzględniania w obliczaniu limitów transakcji wartości odsetek wraz z wartością kapitału pożyczki.

 

Wydawać by się mogło, że po zmianie przepisów, w wyniku której dokumentacji podlegają transakcje o istotnym wpływie na dochód lub stratę podatnika, w ustalaniu obowiązku dokumentacyjnego uwzględniane będą wyłącznie odsetki. Niestety, dotychczas wydawane interpretacje indywidualne prezentują odmienne stanowisko, niemające oparcia w obowiązujących przepisach.

Related Posts

Najnowsze wpisy

Pomoc dla sektora energochłonnego – koncepcja pomocy  
23 listopada 2022
Zwrot za ładowanie samochodu elektrycznego przez pracownika jednak w ryczałcie 
17 listopada 2022
Dokumentacja TP za 2021 r. na „ostatniej prostej”
15 listopada 2022

Archiwa