pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Obowiązek aktualizacji dokumentacji podatkowej w zakresie transakcji finansowych

TLA Kancelaria > Prawo Spółek > Obowiązek aktualizacji dokumentacji podatkowej w zakresie transakcji finansowych

Ministerstwo Finansów zajęło stanowisko w sprawie aktualizacji dokumentacji podatkowej, Zmiany dotyczą przede wszystkim transakcji finansowych, takich jak np. pożyczki, kredyty, obligacje, gwarancje i poręczenia, dla których, zgodnie z pojawiającymi się interpretacjami indywidualnymi, dokumentację należy sporządzić tylko w momencie zawarcia umowy. Wyjaśnienia Ministra Finansów zawarte w interpretacji ogólnej rzucają nowe światło na powyższą kwestię.

 

Wedle nowego stanowiska z interpretacji ogólnej dokumentacja podatkowa sporządzona dla transakcji finansowych w roku podatkowym ich rozpoczęcia powinna podlegać okresowemu przeglądowi i aktualizacji (w każdym roku podatkowym trwania transakcji finansowej). Zaprezentowane stanowisko oznacza de facto nałożenie obowiązku na podatników w zakresie sporządzenia dokumentacji w formie obowiązującej od 2017 r.

 

W interpretacji ogólnej Minister Finansów nie zdecydował się na wyjaśnienia szeregu innych wątpliwości trapiących podatników w zakresie dokumentowania transakcji finansowych. Największą z nich w dalszym ciągu pozostaje kwestia uwzględniania w obliczaniu limitów transakcji wartości odsetek wraz z wartością kapitału pożyczki.

 

Wydawać by się mogło, że po zmianie przepisów, w wyniku której dokumentacji podlegają transakcje o istotnym wpływie na dochód lub stratę podatnika, w ustalaniu obowiązku dokumentacyjnego uwzględniane będą wyłącznie odsetki. Niestety, dotychczas wydawane interpretacje indywidualne prezentują odmienne stanowisko, niemające oparcia w obowiązujących przepisach.

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

„Benchmark forum – cz. 14” – jak liczyć ważność analiz porównawczych?
18 kwietnia 2024
Wyrok TSUE – uzasadnianie wypowiedzenia umowy na czas określony 
16 kwietnia 2024
Master File już z KKS-em – dlaczego nadal jest bagatelizowany? 
10 kwietnia 2024

Archiwa