pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Mikołaja problemy w świątecznym nieładzie

TLA Kancelaria > Aktualności > Mikołaja problemy w świątecznym nieładzie

Szaleństwo! – pomyślał prezes korporacji „Saint Nicholas”, odbierając raport dotyczący zmian podatkowych w Polsce. Raport sporządził jak co roku elf Pyszałek odpowiedzialny za finanse firmy. Spotkanie rozpoczęło się dobrze od informacji o obniżce VAT w Czechach, jednak większą część spotkania zajęło omawianie Nowego Ładu.

Jak w świątecznym nieładzie odnaleźć się w tym Nowym Ładzie?! – pomyślał prezes – Ceny szybują w górę, braki w zaopatrzeniu, dostawy opóźnione a deadlinów przecież nie przesunę! Coroczne zmiany przepisów „last minute” nie powinny już mnie zaskakiwać. Jednak w tym roku przeszli samych siebie, prawie 700 stron zmian w przepisach wraz z uzasadnieniem i raptem kilka tygodni na przygotowanie… i to kiedy, a jakże w okresie świątecznym…

Prezes podszedł do okna, trzymając w ręku kubek ciepłej czekolady i zaczął dumać. W przyszłym roku trzeba będzie wygenerować zysk, w przeciwnym razie zapłacimy podatek minimalny (a kasa będzie przecież pusta!). Nie ma wyjścia, ograniczymy w Polsce wydatki na prezenty — tylko kto w takim razie w przyszłym roku nie dostanie upominku? Pierwsza myśl: autorzy tego Ładu! Hmm, tylko już teraz próżno ich szukać na liście osób, które zasłużyły na prezent.

Co robić, co robić?

Powinienem zajrzeć do reniferów – pomyślał prezes – pewnie stresują się na wspomnienie zeszłorocznego sezonu. Latanie w maseczkach, zachowywanie odstępu, kwarantanna i pośpiech większy niż zwykle. Przydałoby się im słowo wsparcia, bo ten sezon nie zapowiada się lepiej. Trudno, chwilę poczekają, teraz muszę jakoś ogarnąć ten ŁADny bałagan. Prezes silnie zmotywowany stworzył w głowie plan działania: dam radę, zacznę od czegoś prostego, może PIT, zobaczmy. Prezes zaczął przeglądać notatki sporządzone przez Pyszałka, jego uwagę przykuł fragment zatytułowany: „ulga dla klasy średniej”:

„1) (A x 6,68% – 380,50 zł) ÷ 0,17, dla A wynoszącego co najmniej 5 701 zł i nieprzekraczającego kwoty 8 549 zł,

2) (A x (-7,35%) + 819,08 zł) ÷ 0,17, dla A wyższego od 8 549 zł i nieprzekraczającego kwoty 11 141 zł

– w którym A oznacza uzyskane w ciągu miesiąca przychody ze stosunku pracy z zagranicy, które podlegają opodatkowaniu zgodnie z art. 27”.

(…!) Chyba jednak sprawdzę co słychać u Rudolfa…

Doradca podatkowy związany z Kancelarią TLA od 2012 roku, a od 2019 również jako Partner. Miał okazję realizować zróżnicowane projekty w obszarach compliance, due diligence oraz litigation. Posiada również wieloletnie doświadczenie w obsłudze klientów funkcjonujących w międzynarodowych grupach kapitałowych realizując szereg projektów z zakresu cen transferowych w tym oceny skutków podatkowych procesów restrukturyzacji struktury łańcucha wartości dodanej. E-mail: szymon.jordan@tla-kancelaria.pl

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

WSA – amortyzacja lokali mieszkalnych wykorzystywanych w działalności dalej możliwa 
17 lipca 2024
Najem w budynku z fotowoltaiką a akcyza 
11 lipca 2024
Elektromobilność – nowe obowiązki dla dużych przedsiębiorców 
9 lipca 2024

Archiwa