Od 2018 roku podatnicy zobowiązani są do składania uproszczonego sprawozdania na formularzu CIT/TP lub PIT/TP. Celem raportowania jest pozyskanie przez administrację podatkową wybranych informacji dla potrzeb analizy ryzyka w zakresie cen transferowych. Zgromadzone dane okazują się użyteczne w szczególności dla zwiększania efektywności typowania podatników do kontroli.
W odpowiedzi na szereg wątpliwości związanych z wypełnianiem formularzy, MF zdecydowało się opracować poradnik mający wspomóc podatników w realizacji nowego obowiązku sprawozdawczego (link do opracowania: PIT/TP i CIT/TP Uproszczone sprawozdanie w sprawie transakcji z podmiotami powiązanymi i rajami podatkowymi – najczęściej zadawane pytania, 06.2018, MF).
W opracowaniu przygotowanym przez MF udzielono odpowiedzi na ponad 30 najczęściej zadawanych pytań, pogrupowanych według sekcji odpowiadających konstrukcji formularzy. Dokument zawiera szereg pomocnych wyjaśnień i z tego powodu powinien wejść do kanonu lektur obowiązkowych podatników zobligowanych do składania CIT–TP/PIT-TP. Opracowanie nie jest jednak idealne, na co wskazuje brak wyczerpujących odpowiedzi na niektóre pytania. Dla przykładu: kryteria rozróżnienia usług o niskiej wartości dodanej i usług o ograniczonym ryzyku (pole 24 z sekcji D) nie doczekały się dostatecznego doprecyzowania. Dokonywanie kwalifikacji w tym zakresie w dalszym ciągu będzie podatnikom nastręczać niemałych trudności.
W ostatnim czasie, obok wyjaśnień, MF opublikowało także projekty zmienionych formularzy CIT/TP i PIT/TP. Projekty są już na etapie konsultacji publicznych. Zgodnie z zapowiedzią mają zostać opublikowane jeszcze w czerwcu tego roku.