pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Uproszczone sprawozdania CIT/TP i PIT/TP – Ministerstwo Finansów odpowiada na pytania podatników

TLA Kancelaria > TP > Uproszczone sprawozdania CIT/TP i PIT/TP – Ministerstwo Finansów odpowiada na pytania podatników

Od 2018 roku podatnicy zobowiązani są do składania uproszczonego sprawozdania na formularzu CIT/TP lub PIT/TP. Celem raportowania jest pozyskanie przez administrację podatkową wybranych informacji dla potrzeb analizy ryzyka w zakresie cen transferowych. Zgromadzone dane okazują się użyteczne w szczególności dla zwiększania efektywności typowania podatników do kontroli.

 

W odpowiedzi na szereg wątpliwości związanych z wypełnianiem formularzy, MF zdecydowało się opracować poradnik mający wspomóc podatników w realizacji nowego obowiązku sprawozdawczego (link do opracowania: PIT/TP i CIT/TP Uproszczone sprawozdanie w sprawie transakcji z podmiotami powiązanymi i rajami podatkowymi – najczęściej zadawane pytania, 06.2018, MF).

 

W opracowaniu przygotowanym przez MF udzielono odpowiedzi na ponad 30 najczęściej zadawanych pytań, pogrupowanych według sekcji odpowiadających konstrukcji formularzy. Dokument zawiera szereg pomocnych wyjaśnień i z tego powodu powinien wejść do kanonu lektur obowiązkowych podatników zobligowanych do składania CIT–TP/PIT-TP. Opracowanie nie jest jednak idealne, na co wskazuje brak wyczerpujących odpowiedzi na niektóre pytania. Dla przykładu: kryteria rozróżnienia usług o niskiej wartości dodanej i usług o ograniczonym ryzyku (pole 24 z sekcji D) nie doczekały się dostatecznego doprecyzowania. Dokonywanie kwalifikacji w tym zakresie w dalszym ciągu będzie podatnikom nastręczać niemałych trudności.

 

W ostatnim czasie, obok wyjaśnień, MF opublikowało także projekty zmienionych formularzy CIT/TP i PIT/TP. Projekty są już na etapie konsultacji publicznych. Zgodnie z zapowiedzią mają zostać opublikowane jeszcze w czerwcu tego roku.

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Zmiany w przepisach MDR
13 czerwca 2024
Zatrudnianie cudzoziemców – nowe przepisy
11 czerwca 2024
Transakcje łańcuchowe – transakcje trójstronne uproszczone  
5 czerwca 2024

Archiwa