Kogo dotyczy obowiązek?
CbC-R składany jest:
- generalnie przez jednostkę dominującą mającą siedzibę lub zarząd w Polsce, wchodzącą w skład grupy podmiotów (co do zasady grupa kapitałowa, dla której jest sporządzane skonsolidowane sprawozdanie finansowe, w skład której wchodzą przynajmniej dwa podmioty mające siedzibę w różnych państwach);
- gdy kwota progowa skonsolidowanych przychodów grupy przekroczyła w poprzednim roku obrotowym 3,25 mld zł (gdy grupa sporządza skonsolidowane sprawozdanie w PLN) lub 750 mln euro (w przypadku, gdy rok obrotowy obejmuje okres inny niż 12 miesięcy, kwotę progową określa się w wysokości 1/12 za każdy rozpoczęty miesiąc roku obrotowego).
Z kolei powiadomienie CbC-P składane jest przez wszystkie jednostki wchodzące w skład grupy podmiotów przekraczającej kwotę progową, które posiadają siedzibę lub zarząd w Polsce.
Terminy:
- CBC-R za 2018 r. – należy złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia zakończenia sprawozdawczego roku obrotowego (w przypadku, gdy sprawozdawczy rok obrotowy grupy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, termin złożenia CBC-R za 2018 r. upływa z końcem 2019 r.);
- CBC-P za 2019 r. należy złożyć w terminie 3 miesięcy od dnia zakończenia sprawozdawczego roku obrotowego grupy podmiotów (w przypadku, gdy sprawozdawczy rok obrotowy grupy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, termin złożenia CBC-P za 2019 r. upływa z końcem marca 2020 r. – wydłużenie terminu względem poprzednich lat).
Jednocześnie informujemy, że informację CBC-R oraz powiadomienia CBC-P można składać wyłącznie w formie elektronicznej.
Oba formularze dostępne są na stronie Ministerstwa Finansów.