pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Ceny transferowe w dobie pandemii COVID-19 – Playbook

TLA Kancelaria > TP > Ceny transferowe w dobie pandemii COVID-19 – Playbook

Wiele podmiotów funkcjonujących w ramach grup kapitałowych działa obecnie w trybie zarządzania kryzysowego zajmując się w pierwszej kolejności sprawami pilnymi, wśród tematów kwalifikujących się do tej kategorii coraz częściej wymienia się kwestie związane z rozliczeniami z podmiotami powiązanymi. Odpowiadając na ten problem przygotowaliśmy dla Państwa cykl: Ceny transferowe w dobie pandemii COVID-19 – Playbook, w którym będziemy komentowali pojawiające się wątpliwości z tematyki cen transferowych. W dzisiejszym wpisie zajmiemy się problemem dotyczącym możliwości modyfikacji zasad rozliczeń z podmiotami pełniącymi rutynowe funkcje i ryzyka.

Czy kryzys związany z COVID-19 uzasadnia modyfikację zasad rozliczeń pomiędzy podmiotami powiązanymi, w szczególności czy można ograniczyć rentowność podmiotów o rutynowych funkcjach i ograniczonych ryzykach?

W pierwszej kolejności należy pamiętać, że podstawowym założeniem omawianego modelu polityki TP jest zapewnienie podmiotom rutynowym stałego poziomu zysków niezależnie od sytuacji na rynku, model zakłada więc, że w „dobrych czasach” to podmioty gwarantujące rentowność podmiotom rutynowym realizują wyższe zyski. W tym kontekście zmiana lub modyfikacja polityki w sposób ograniczający rentowność podmiotów rutynowych w czasach kryzysu prawdopodobnie nie spotka się z aprobatą organów podatkowych.

Podejmując decyzję o obniżeniu rentowności podmiotów rutynowych należy brać pod uwagę kilka kwestii:

  1. Jaki jest wpływ COVID-19 na branżę oraz rynki, na których działamy – czy mamy do czynienia w danym przypadku z kryzysem (np. lock-down sieci handlowych) wywracającym dotychczasowe „reguły gry” czy „tylko” ze spowolnieniem. W pierwszym przypadku zmiany w rozliczeniach łatwiej jest uzasadnić w drugim ryzyko kwestionowania zmiany zasad rozliczeń przez organy jest zdecydowanie wyższe.
  2. Jaka jest treść dokumentacji podatkowej: lokalnej oraz grupowej, czy polityka w niej opisana dopuszcza modyfikację rozliczeń, jeśli tak to w jakich przypadkach?
  3. Czy zawarte umowy dopuszczają możliwość modyfikacji rozliczeń np. w sytuacji wystąpienia siły wyższej?
  4. Jak zachowują się podmioty niezależne w naszej branży, czy obserwujemy ruchy, które mogą pomóc uzasadnić naszą decyzję o zmianie rozliczeń, polegające np. na renegocjacji dotychczasowych warunków transakcji, wprowadzaniu prolongat lub czasowych obniżek cen.
  5. Czy w wyniku zmiany zasad rozliczeń nie doszło do restrukturyzacji, która uniemożliwi powrót do poprzednich ustaleń w przyszłości bez konieczności wypłaty exit fee.
  6. Należy pamiętać, że rozliczenia z podmiotami powiązanymi będą kontrolowane w przyszłości (być może COVID-19 i towarzyszące mu emocje będą już wtedy odległym wspomnieniem), należy zatem zadbać o odpowiednie udokumentowanie czynników i okoliczności, które wpłynęły na decyzję o zmianie rozliczeń – taki „defence file” będzie użyteczny na wypadek sporu z organami podatkowymi w przyszłości.

W kolejnym wpisie zajmiemy się problemem analiz porównawczych w dobie COVID-19, w tym omówimy kilka strategii działania w tym przedmiocie.

Więcej informacji przedstawimy na webinarium „Koronawirus a Ceny transferowe – jak zarządzić cenami transferowymi?” we wtorek (28 kwietnia 2020 r.) o godzinie 12.00. Zapisy dostępne pod linkiem. 

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Przeniesienie linii produkcyjnej a rozliczenie PSI
18 września 2024
Zmiany w zwolnieniach od kas rejestrujących
11 września 2024
Strategia podatkowa – kara za brak realizacji
6 września 2024

Archiwa