pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Co z inwestycjami brownfield w PSI?

TLA Kancelaria > CIT > Co z inwestycjami brownfield w PSI?

Jeszcze nie milkną echa po wydanej 25 października 2019 r. interpretacji ogólnej w sprawie ustalania dochodu zwolnionego z opodatkowania uzyskanego z działalności gospodarczej określonej w decyzji o wsparciu (PSI), a MF zapowiada wydanie objaśnień podatkowych do opublikowanej parę dni wcześniej interpretacji.

Nic dziwnego, dla wielu przedsiębiorców realizujących inwestycję typu brownfield (rozbudowa istniejącego zakładu produkcyjnego) wydana interpretacja stwarza jedynie nowe wątpliwości.

Jak rozumieć bowiem wskazywane w interpretacji nowe i nieostre kryteria kwalifikacji dochodu jako zwolnionego, takie jak:

  • stanowienie przez nową inwestycję nieodłącznego i zależnego funkcjonalnie elementu w odniesieniu do już istniejącego zespołu składników majątku (ścisłe powiązanie),
  • sposób zintegrowania (nowej i starej inwestycji) niepozwalający na określenie dochodu wyłącznie z nowej inwestycji.

MF zapowiada:

  • doprecyzowanie koncepcji ścisłych ekonomicznych i funkcjonalnych powiązań między istniejącą i nową inwestycją,
  • przedstawienie przykładów pochodzących z analizy decyzji o wsparciu oraz wkładów merytorycznych uzyskanych podczas konsultacji publicznych dotyczących ww. interpretacji ogólnej, które ilustrują ścisłe powiązania.

Wygląda na to, że dla MF „koncepcja ścisłych ekonomicznych i funkcjonalnych powiązań” także jest tematem nowym i złożonym, wymagającym skonsultowania z podatnikami – szkoda, że nie na etapie konsultacji publicznych w trakcie prac legislacyjnych (przed wejściem przepisów w życie).

Radca prawny, absolwent Prawa i Ekonomii – jednak najbardziej ceni wiedzę i doświadczenie zdobyte w praktyce. Interdyscyplinarne przygotowanie zawodowe umożliwia mu kompleksową realizację projektów związanych z szeroko pojętymi przekształceniami i zmianami organizacyjnymi polegającymi na tworzeniu nowych struktur prawnych. E-mail: maciej.kubica@tla-kancelaria.pl

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Podatek minimalny – kogo dotyczy? 
28 lutego 2024
Podatek minimalny – wprowadzenie 
22 lutego 2024
PIT w delegacjach – kolejne pozytywne wyroki
20 lutego 2024

Archiwa

pl_PL