pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

E-commerce – nowy próg sprzedaży 42.000 zł

TLA Kancelaria > e-commerce > E-commerce – nowy próg sprzedaży 42.000 zł

Próg 10.000 euro – jak liczyć nowe limity w e-commerce. 

 

Od dziś obowiązuje nowy limit w zakresie sprzedaży wysyłkowej, po przekroczeniu którego wymagane jest dokonanie dodatkowych czynność rejestracyjnych – (o samych zasadach pisaliśmy tutaj42.000 zł (10.000 euro).  

Limit dotyczy dostawcy, który posiada siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej tylko na terytorium jednego kraju UE (można powiedzieć, że limit dla podmiotów, które nie mają siedziby w UE lub mają stałe miejsce prowadzenia działalności w również w innym kraju UE wynosi 0 zł).  

 W zakresie nowych zasad: 

  • zostały zniesione dotychczasowe progi (w niektórych krajach UE sięgały nawet 100.00 euro) 
  • nowy (jeden) limit dotyczy łącznej sumy sprzedaży do wszystkich krajów UE (sprzedaży B2C), tj. zarówno 
  • dostaw towarów w ramach WSTO, jak i 
  • świadczenia usług telekomunikacyjnych, usług nadawczych i usług elektronicznych, które są świadczone na rzecz konsumenta (tzw. usługi TBE). 

Efektem tak ustalonego limitu będzie przekraczanie progu w krótszym czasie przez więcej podmiotów. 

Co istotne – od lipca 2021 r. w celu wyliczenia limitu należy uwzględnić świadczone usługi TBE oraz zrealizowaną sprzedaż wysyłkową z Polski, które były realizowane w roku 2020 oraz w pierwszej połowie roku 2021 r. Powoduje to, że część podatników automatycznie z chwilą wejścia w życie przepisów przekracza limit i powinna podjąć stosowne działania. 

 

Sprzedaż B2C do limitu 42.000 zł: 

  • transakcje będą opodatkowane w Polsce, 
  • podatnik ma możliwość: 
  1. wyboru opodatkowania w kraju konsumpcji (fakultatywnie) – w celu wyboru tej opcji konieczne jest poinformowanie naczelnika US na formularzu VAT-29 o wyborze miejsca opodatkowania. Wybór miejsca dostawy wiąże podatnika przez okres 2 kolejnych lat (licząc od dnia dokonania pierwszej dostawy w wybranym trybie), 
  2. skorzystania z rejestracji do procedury OSS poprzez wysłanie formularza VIU-R (OSS) – więcej o rejestracji w tym wpisie. 

 

Sprzedaż B2C powyżej limitu 42.000 zł 

Miejscem dostawy WSTO jest państwo członkowskie, w którym kończy się wysyłka/transport towarów do konsumenta – jest więc to miejsce, w którym należy opodatkować sprzedaż.  

Wobec tego, podatnik po przekroczeniu progu: 

  • musi dokonać rejestracji dla celów VAT we wszystkich krajach konsumpcji UE, do których wysyła towary (składać deklaracje płacić podatek VAT bezpośrednio w danym państwie)  

lub 

  • może zarejestrować się w Polsce do procedury OSS poprzez wysłanie formularza VIU-R (OSS). 

 

Kalkulacja limitu 

W przypadku dostawcy, który posiada siedzibę działalności w Polsce lub stałe miejsce prowadzenia działalności w Polsce – limitem jest kwota wyrażona w złotych tj. 42.000 zł. 

Przepisy nie przewidują odmiennych od dotychczasowych regulacji w zakresie przeliczania walut, wobec tego, w naszej ocenie prawidłowe będzie przeliczanie podstawy opodatkowania według średniego kursu NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. 

Związana z Kancelarią TLA od 2012 r. Od 2018 roku posiada tytuł doradcy podatkowego. Absolwentka administracji oraz prawa na Uniwersytecie Wrocławskim, skończyła również kurs kandydatów na księgowego. E-mail: magdalena.jastrowicz@tla-kancelaria.pl

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Zmiany w zwolnieniach od kas rejestrujących
11 września 2024
Strategia podatkowa – kara za brak realizacji
6 września 2024
JPK_CIT od 2025 r. dla największych podmiotów 
4 września 2024

Archiwa