Analiza przypadku:
Podatnik prowadził działalność w Specjalnej strefie ekonomicznej (SSE) na podstawie dwóch zezwoleń strefowych, w związku z czym uważał, że:
- może prowadzić jedną łączną ewidencję dla dochodów osiąganych z działalności gospodarczej prowadzonej na podstawie wszystkich zezwoleń, umożliwiającą ustalenie dochodu zwolnionego (z całej działalności w SSE),
- ma prawo do korzystania z pomocy publicznej do wysokości wynikającej z sumy dostępnej intensywności pomocy publicznej bez konieczności alokowania dochodu uzyskanego z działalności na terenie SSE na poszczególne zezwolenia.
Organ podatkowy zanegował powyższą praktykę argumentując, że zezwolenie:
- nie dotyczy całej działalności przedsiębiorcy działającego w SSE, ale
- jego przedmiotem jest konkretna inwestycja, z którą powiązana jest pomoc publiczna
w związku z czym dopuszczalna pomoc publiczna powinna być ustalana odrębnie w ramach każdej inwestycji, a podatnik zobowiązany jest do odrębnego ustalania dochodu (poniesionej straty) w odniesieniu do każdego z posiadanych zezwoleń.
NSA po stronie podatnika
Po stronie podatnika stanął zarówno Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, jak i Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 20 czerwca 2018 r. o sygn. II FSK 1613/16, które wskazały, że:
- zwolnienie podatkowe dotyczy dochodu powstałego na skutek prowadzenia działalności w SSE, nie zaś
- dochodu powstałego na skutek wdrożenia inwestycji.
Rozstrzygnięcia wpisują się w utrwaloną linię orzeczniczą (II FSK 1849/14; II FSK 696/16) zgodnie, z którą zezwolenie strefowe jest wprawdzie podstawą do korzystania ze zwolnienia z podatku, ale nie wyznacza ono konkretnych (powiązanych z inwestycją) kosztów i przychodów tworzący dochód zwolniony z podatku.
W powyższym sporze, zgodnie z przewidywaniami TLA, sądy stanęły po stronie podatników. Niestety, w ramach działającej obecnie Polskiej Strefy Inwestycji nie będą miały prawdopodobnie takiej możliwości – ustawodawca projektując nowe przepisy wskazał bowiem wprost, że:
- „Rozliczenie pomocy publicznej przyznanej przedsiębiorcy na podstawie decyzji o wsparciu ma zastosowanie wyłącznie do decyzji, w ramach której inwestycja jest realizowana i w oparciu o tę inwestycję prowadzona jest działalność gospodarcza”.