pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Kalkulacja pomocy publicznej w SSE w przypadku kilku zezwoleń

TLA Kancelaria > CIT > Kalkulacja pomocy publicznej w SSE w przypadku kilku zezwoleń

Dotychczasowe podejście

Podmioty posiadające więcej niż jedno zezwolenie strefowe dotychczas nie były obowiązane odrębnie kalkulować dostępnych limitów w ramach każdego z nich (dostępne limity zwolnień mogły zatem być wykorzystywane chronologicznie).

Jeszcze do niedawna powyższe stanowisko potwierdzały przykładowo interpretacje DIS w Łodzi (sygn. IPTPB3/423-176/12-3/KJ) czy DIS w Katowicach (sygn. IBPBI/2/423-829/13/JD).

Zmiana stanowiska …

Zgodnie jednak z ostatnio prezentowanym przez Ministra Finansów stanowiskiem, w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej na terenie SSE, przedsiębiorca powinien oceniać dopuszczalny limit korzystania z pomocy publicznej odnosząc go odrębnie do każdego posiadanego zezwolenia (dostępne limity nie mogą w konsekwencji być wykorzystywane chronologicznie, niezależnie od zezwolenia, którego dotyczą).

Powyższe potwierdzają m.in. ostatnio wydane w ciągu ostatnich miesięcy interpretacje DIS w Katowicach (sygn. IBPB-1-2/4510-104/15/JP, sygn. IBPB-1-2/4510-192/15/AK) oraz DIS w Poznaniu (ILPB3/4510-1-152/15-4/AO).

… niekorzystna dla przedsiębiorców strefowych

Konieczność odrębnego kalkulowania pomocy publicznej do każdego z posiadanych zezwoleń może wpłynąć na istotne ograniczenie dostępnej puli pomocy.

Przykładowo w sytuacji, w której dany przedsiębiorca:

  • uzyskał zezwolenie na produkty A (o dostępnej puli 100),
  • a następnie zezwolenie na produkty B (o dostępnej puli 10)

w świetle nowego stanowiska nie ma możliwości, aby po wyczerpaniu puli na produkty B, wyroby te korzystały ze zwolnienia strefowegonie mogą one bowiem być „mieszane” z pulą na produkty A (nawet pomimo faktu, że nie została ona wykorzystana).

Należy się spodziewać, że w najbliższym czasie powyższe stanowisko zostanie zweryfikowane przez sądy administracyjne, niemniej jednak na chwilę obecną niewyodrębnianie wyniku strefowego oddzielnie dla każdego z posiadanych zezwoleń może być kwestionowane przez organy podatkowe i w konsekwencji taka praktyka jest ryzykowna.

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Zmiany w przepisach MDR
13 czerwca 2024
Zatrudnianie cudzoziemców – nowe przepisy
11 czerwca 2024
Transakcje łańcuchowe – transakcje trójstronne uproszczone  
5 czerwca 2024

Archiwa