pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Mapa pomocy regionalnej na lata 2022 – 2027

TLA Kancelaria > Aktualności > Mapa pomocy regionalnej na lata 2022 – 2027

Znamy projekt rozporządzenia w sprawie ustalenia mapy pomocy regionalnej na lata 2022 – 2027. 

W których obszarach inwestycje będą bardziej opłacalne, a w których mniej? 

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia mapy pomocy regionalnej na lata 2022 – 2027, którego przyjęcie planowane jest na III kwartał 2021. Projekt znajduje się w fazie opiniowania, jednak ze względu na jego istotność dla planów inwestycyjnych przedsiębiorców – warto przyjrzeć się mu już dziś. 

 

Na poniższej grafice przedstawiamy planowane intensywności pomocy regionalnej w poszczególnych obszarach kraju. Wartości w nawiasach oznaczają zmianę w stosunku do dotychczas obowiązujących przepisów. 

Inwestycja w większości obszarów kraju będzie wiązała się z wyższymi benefitami. Pokrzywdzeni, w stosunku do obecnie obowiązujących zasad będą przedsiębiorcy inwestujący w: 

  • województwie pomorskim, 
  • Poznaniu i podregionie poznańskim, 
  • Wrocławiu, 
  • regionie warszawskim. 

 

Ponadto, co nie zostało wskazane na mapie, województwa: 

  • dolnośląskie, 
  • wielkopolskie, 

– zostaną sklasyfikowane jako tzw. obszary „c”, co oznacza, że pomoc publiczna dla „dużych przedsiębiorców” będzie mogła być uzyskiwana tylko na inwestycje związane z rozpoczęciem nowej działalności (na poziomie 4 cyfrowego kodu NACE rev.2). 

 

Przedsiębiorcy planujący inwestycje w obszarach, na których zasady otrzymania pomocy ulegną zmianie na niekorzyść, powinni rozważyć uzyskanie wsparcia na dotychczasowych zasadach, co jest możliwe do 31 grudnia 2021 r. 

Radca prawny, absolwent Prawa i Ekonomii – jednak najbardziej ceni wiedzę i doświadczenie zdobyte w praktyce. Interdyscyplinarne przygotowanie zawodowe umożliwia mu kompleksową realizację projektów związanych z szeroko pojętymi przekształceniami i zmianami organizacyjnymi polegającymi na tworzeniu nowych struktur prawnych. E-mail: maciej.kubica@tla-kancelaria.pl

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

WSA – amortyzacja lokali mieszkalnych wykorzystywanych w działalności dalej możliwa 
17 lipca 2024
Najem w budynku z fotowoltaiką a akcyza 
11 lipca 2024
Elektromobilność – nowe obowiązki dla dużych przedsiębiorców 
9 lipca 2024

Archiwa