pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Przeniesienie linii produkcyjnej a rozliczenie PSI

TLA Kancelaria > PSI > Przeniesienie linii produkcyjnej a rozliczenie PSI

30 lipca 2024 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną sygn. 0111-KDIB1-3.4010.305.2024.1.DW, w której stwierdził, że w przypadku tymczasowego przeniesienia linii produkcyjnej do zakładu nieobjętego decyzją o wsparciu:

  • wydatki poniesione na nabycie linii produkcyjnej stanowią koszt kwalifikowany,
  • przychody wygenerowane przez linię produkcyjną po przeniesieniu jej do zakładu objętego decyzją o wsparciu będą korzystać ze zwolnienia.

Stan faktyczny

  • Spółka uzyskała decyzję o wsparciu, zgodnie z którą zobowiązała się do wybudowania nowego zakładu;
  • w ramach inwestycji Spółka po uzyskaniu decyzji o wsparciu zakupiła nową linię produkcyjną.
  • ze względu na przedłużanie się czasu budowy nowego zakładu, linia produkcyjna została umieszczona w innym zakładzie i tam będzie wykorzystywana do produkcji do czasu zakończenia budowy,
  • zakład, w którym tymczasowo umieszczono linię produkcyjną, nie jest objęty decyzją o wsparciu.

W związku z powyższym Spółka zadała pytania, czy:

  • Wydatki poniesione po dniu uzyskania decyzji o wsparciu na nabycie linii produkcyjnej, stanowią koszty kwalifikowane?
  • Po przeniesieniu linii produkcyjnej na teren zakładu objętego decyzją o wsparciu, dochód wygenerowany ze sprzedaży wyrobów wyprodukowanych na tej linii produkcyjnej będą podlegać zwolnieniu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że:

  • Czasowe przeniesienie środków trwałych (które będą w przyszłości używane na terenie DoW) poza teren DoW nie spowoduje, że wydatki poniesione na ich zakup utracą charakter kosztów kwalifikowanych (…) wartość poniesionych wydatków w dalszym ciągu będzie wpływać na wysokość przysługującej Państwu pomocy publicznej. Istotne jest to, że zakupiony środek trwały finalnie zostanie przeniesiony do zakładu zlokalizowanego na terenie DoW. (…) Przeniesienie w przyszłości środka trwałego (linii produkcyjnej) z zakładu nie objętego DoW do zakładu objętego DoW, nie będzie skutkować utraty cechy nowości przez linię produkcyjną, w myśl § 8 ust. 5
  • (…) po przeniesieniu i zamontowaniu Linii produkcyjnej na terenie zakładu objętego Decyzją o Wsparciu dochód wygenerowany ze sprzedaży wyrobów wyprodukowanych na przedmiotowej Linii produkcyjnej w zakresie wydanej Decyzji o Wsparciu, podlegać będzie w całości zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o CIT, do limitu przyznanej pomocy publicznej należy uznać za prawidłowe.

Powyższe stanowisko wyłamujące się z dotychczasowej rygorystycznej linii orzeczniczej DKIS daje nadzieję na bardziej elastyczne podejście do potrzeb biznesowych podmiotów działających na podstawie decyzji o wsparciu.


Absolwent studiów I stopnia na Uniwersytecie Wrocławskim, kierunek – administracja. Aktualnie kontynuuje naukę na II stopniu tego samego kierunku, specjalizacja – doradztwo podatkowe. Podczas studiów magisterskich dwukrotnie nagradzany Stypendium Rektora za wyniki w nauce. Aktywnie uczestniczy w kole naukowym prawa i polityki Europy Środkowo-Wschodniej. Ukończył studia podyplomowe na kierunku prawo gospodarcze i handlowe. Obecnie stara się poszerzać swoją wiedzę, pomagając w projektach dot. podatku dochodowego od osób prawnych, podatku VAT oraz podatku od nieruchomości.

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Rozporządzenie EUDR – czyli nowe obowiązki przedsiębiorców
9 października 2024
Nadchodzące terminy TP i nowy informator TPR
3 października 2024
Stawka VAT przy przekazaniu darowizn w związku z powodzią
1 października 2024

Archiwa