pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

TP – założenie spółki przed końcem roku popłaca

TLA Kancelaria > TP > TP – założenie spółki przed końcem roku popłaca

Dla jednego z naszych klientów uzyskaliśmy interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Izby Skarbowej, zgodnie z którą:

  • Spółka, która została założona w 2016 r. i w tym roku nie generowała przychodów ani kosztów podatkowych
  • nie jest zobowiązania do sporządzenia dokumentacji podatkowej za 2017 r.

Organ zgodził się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, uznając że:

  • momentem „rozpoczęcia działalności” jest w rozumieniu art. 9a ust. 1b ustawy o CIT dzień zawarcia umowy spółki (a nie np. dzień poniesienia pierwszego przychodu lub kosztu)
  • w związku z tym spółki założonej w 2016 r., ale ponoszącej pierwszy przychód/koszt podatkowy dopiero w 2017 r. nie można uznać za „rozpoczynającą działalność” w 2017 r. (zgodnie z art. 9a ust. 1b podatnicy „rozpoczynający działalność” zobowiązani są do sporządzenia dokumentacji w roku rozpoczęcia – począwszy od następnego miesiąca po miesiącu, w którym przychody lub koszty przekroczyły 2 mln euro)
  • w związku z tym spółka ta nie jest zobowiązana do sporządzenia dokumentacji podatkowej za 2017 r. (jej przychody lub koszty nie przekroczyły 2 mln euro w 2016 r.) nawet w sytuacji przekroczenia bariery 2 mln euro dla przychodów lub kosztów w 2017 r.

Biorąc pod uwagę powyższe, przy dopełnianiu obowiązków w zakresie dokumentacji podatkowej należy pamiętać, że spółka, która została założona w danym roku i w tym roku nie generowała przychodów ani kosztów podatkowych, nie jest zobowiązania do sporządzenia dokumentacji podatkowej za rok następny.

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

WSA – amortyzacja lokali mieszkalnych wykorzystywanych w działalności dalej możliwa 
17 lipca 2024
Najem w budynku z fotowoltaiką a akcyza 
11 lipca 2024
Elektromobilność – nowe obowiązki dla dużych przedsiębiorców 
9 lipca 2024

Archiwa