O projekcie dokumentu „Pytania i odpowiedzi dotyczące informacji TPR-C i TPR-P za 2019 r.”, poddanym konsultacjom podatkowym, pisaliśmy tutaj. Pod koniec września, opublikowana została ostateczna wersja wydania pierwszego „TPR Informacja o cenach transferowych – pytania i odpowiedzi”.
Zwracamy uwagę na kolejne, najciekawsze kwestie przedstawione w publikacji, mające na celu ułatwienie podatnikom sporządzenie TPR.
- Zmiana formy prawnej spółki
- jeżeli przed upływem przyjętego przez spółkę roku podatkowego, nastąpi zamknięcie ksiąg rachunkowych – za okres do momentu zmiany formy prawnej (czyli za skrócony rok podatkowy) spółka zobowiązana będzie złożyć TPR w terminie 9 miesięcy po zakończeniu skróconego roku podatkowego;
- w przypadku zmiany formy prawnej spółki bez zamykania ksiąg – spółka składa TPR za cały rok podatkowy, ujmując zarówno transakcje kontrolowane realizowane przed zmianą, jak i po zmianie formy prawnej. W takim przypadku w polu Nazwa podmiotu należy podać formę prawną na koniec okresu, za jaki składana jest informacja.
- Dwie analizy porównawcze dla jednej transakcji kontrolowanej o charakterze jednorodnym
- sporządzenie odrębnych analiz porównawczych może mieć uzasadnienie w przypadku, gdy Transakcja kontrolowana ma charakter złożony/łączony, wtedy w sekcji E należy wskazać wyniki tej analizy porównawczej, która ma charakter podstawowy (wiodący).
- w sekcji F Dodatkowe informacje, można zamieścić komentarz o wynikach pozostałych analiz;
- konieczność sporządzenia odrębnych analiz porównawczych dla odrębnych grup produktowych może wskazywać, że transakcja nie ma w rzeczywistości charakteru jednorodnego – w takim przypadku transakcje niejednorodne należy wykazać w TPR odrębnie.
- Korekta cen transferowych, dotycząca całej działalności podmiotu
- w przypadku, gdy korekta dotyczy całej działalności podmiotu, stanowiącej faktycznie jednolitą transakcję kontrolowaną, informację o dokonaniu korekty cen transferowych można wykazać przy transakcji dotyczącej podstawowej działalności podmiotu.
- Analiza zgodności (brak takiej opcji wyboru wśród metod weryfikacji)
- jako metodę weryfikacji ceny należy wskazać MW06 Inna metoda – wycena niezależnego specjalisty lub MW07 Inna metoda – pozostałe;
- jako sposób weryfikacji rynkowego poziomu ceny można wybrać SW04 Wycena ekspercka lub SW05 Inny sposób weryfikacji rynkowego charakteru ceny;
- jeśli w związku ze sporządzeniem analizy zgodności brak jest niektórych danych wymaganych w Informacji TPR (np. Cena porównywalna min. i Cena porównywalna maks.), to należy w tych pozycjach wskazać wartość „0”.
- Wykazanie stałego oprocentowania pożyczki, które zmienia się kwartalnie (np. w I kwartale wynosi 5,0%, w II kwartale 4,5%, w III kwartale 4,0%)
- w takim przypadku w formularzu należy wskazać, że oprocentowanie jest stałe i podać wartości na ostatni dzień raportowanego okresu;
- szczegółowe informacje o charakterze oprocentowania, jak również o jego poziomach w pozostałych okresach roku należy podać w Sekcji F Dodatkowe informacje;
- jeśli jednak powyższa metoda nie pozwala w sposób adekwatny odzwierciedlić rzeczywistych warunków transakcji, to podmiot może podać rzeczywisty poziom oprocentowania wyznaczony dla całego okresu, np. na podstawie dziennego zadłużenia i poziomu oprocentowania stosowanego w danym okresie.
Mimo, że opublikowany dokument MF nie rozwiewa wszystkich wątpliwości, warto dokładnie się z nim zapoznać. W wielu przypadkach może okazać się pomocny w poprawnym wypełnieniu formularza.