pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

TPR – finalna wersja Q&A

TLA Kancelaria > TP > TPR – finalna wersja Q&A

projekcie dokumentu „Pytania i odpowiedzi dotyczące informacji TPR-C i TPR-P za 2019 r.”, poddanym konsultacjom podatkowym, pisaliśmy tutaj. Pod koniec września, opublikowana została ostateczna wersja wydania pierwszego „TPR Informacja o cenach transferowych – pytania i odpowiedzi”. 

 

Zwracamy uwagę na kolejne, najciekawsze kwestie przedstawione w publikacji, mające na celu ułatwienie podatnikom sporządzenie TPR. 

 

 1. Zmiana formy prawnej spółki 
 • jeżeli przed upływem przyjętego przez spółkę roku podatkowego, nastąpi zamknięcie ksiąg rachunkowych –  za okres do momentu zmiany formy prawnej (czyli za skrócony rok podatkowy) spółka zobowiązana będzie złożyć TPR w terminie 9 miesięcy po zakończeniu skróconego roku podatkowego; 
 • w przypadku zmiany formy prawnej spółki bez zamykania ksiąg – spółka składa TPR za cały rok podatkowy, ujmując zarówno transakcje kontrolowane realizowane przed zmianą, jak i po zmianie formy prawnej. W takim przypadku w polu Nazwa podmiotu należy podać formę prawną na koniec okresu, za jaki składana jest informacja. 

 

 

 1. Dwie analizy porównawcze dla jednej transakcji kontrolowanej o charakterze jednorodnym 
 • sporządzenie odrębnych analiz porównawczych może mieć uzasadnienie w przypadku, gdy Transakcja kontrolowana ma charakter złożony/łączony, wtedy w sekcji E należy wskazać wyniki tej analizy porównawczej, która ma charakter podstawowy (wiodący). 
 • w sekcji F Dodatkowe informacje, można zamieścić komentarz o wynikach pozostałych analiz; 
 • konieczność sporządzenia odrębnych analiz porównawczych dla odrębnych grup produktowych może wskazywać, że transakcja nie ma w rzeczywistości charakteru jednorodnego – w takim przypadku transakcje niejednorodne należy wykazać w TPR odrębnie. 

 

 1. Korekta cen transferowych, dotycząca całej działalności podmiotu 
 • w przypadku, gdy korekta dotyczy całej działalności podmiotu, stanowiącej faktycznie jednolitą transakcję kontrolowaną, informację o dokonaniu korekty cen transferowych można wykazać przy transakcji dotyczącej podstawowej działalności podmiotu.  

 

 1. Analiza zgodności (brak takiej opcji wyboru wśród metod weryfikacji) 
 • jako metodę weryfikacji ceny należy wskazać MW06 Inna metoda – wycena niezależnego specjalisty  lub  MW07 Inna metoda – pozostałe; 
 • jako sposób weryfikacji rynkowego poziomu ceny można wybrać SW04 Wycena ekspercka lub SW05 Inny sposób weryfikacji rynkowego charakteru ceny; 
 • jeśli w związku ze sporządzeniem analizy zgodności brak jest niektórych danych wymaganych w Informacji TPR (np. Cena porównywalna min. i Cena porównywalna maks.), to należy w tych pozycjach wskazać wartość „0”. 

 

 1. Wykazanie stałego oprocentowania pożyczkiktóre zmienia się kwartalnie (np. w I kwartale wynosi 5,0%, w II kwartale 4,5%, w III kwartale 4,0%) 
 • w takim przypadku w formularzu należy wskazać, że oprocentowanie jest stałe i podać wartości na ostatni dzień raportowanego okresu; 
 • szczegółowe informacje o charakterze oprocentowania, jak również o jego poziomach w pozostałych okresach roku należy podać w Sekcji F Dodatkowe informacje; 
 • jeśli jednak powyższa metoda nie pozwala w sposób adekwatny odzwierciedlić rzeczywistych warunków transakcji, to podmiot może podać rzeczywisty poziom oprocentowania wyznaczony dla całego okresu, np. na podstawie dziennego zadłużenia i poziomu oprocentowania stosowanego w danym okresie. 

 

Mimo, że opublikowany dokument MF nie rozwiewa wszystkich wątpliwości, warto dokładnie się z nim zapoznać. W wielu przypadkach może okazać się pomocny w poprawnym wypełnieniu formularza. 

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Ustawa o ochronie sygnalistów przyjęta przez Sejm 
28 maja 2024
Akcyza – panele fotowoltaiczne a obowiązki w podatku akcyzowym 
22 maja 2024
Zbliża się termin wdrożenia nowych obowiązków BHP 
16 maja 2024

Archiwa