W poprzednim wpisie przedstawiona została zasada ogólna przypisywania dostawy ruchomej w unijnych transakcjach łańcuchowych. Co jednak się dzieje, gdy w transakcji nie występuje podmiot pośredniczący?
Pierwszy dostawca organizuje wysyłkę / transport
Podmiot będący pierwszym dostawcą w łańcuchu, nie wypełnia definicji podmiotu pośredniczącego, a tym samym jeśli to on jest organizatorem transportu / wysyłki towaru będącego przedmiotem transakcji łańcuchowej, to:
- transport / wysyłkę, tzw. dostawę ruchomą należy przypisać wyłącznie do transakcji, w której podmiot ten uczestniczy – do dokonywanej przez niego dostawy, a
- transakcja (między pierwszym dostawcą a kolejnym podmiotem: A-B) będzie stanowiła WDT.
Ostatni nabywca organizuje wysyłkę / transport
Ostatni nabywca w łańcuchu również nie spełnia definicji podmiotu pośredniczącego. W sytuacji, gdy to ostatni podmiot w łańcuchu jest organizatorem transportu / wysyłki towaru będącego przedmiotem transakcji, to:
- transport / wysyłkę, tzw. dostawę ruchomą przypisuje się tylko do dostawy dokonanej do ostatniego nabywcy, a
- transakcja (między drugim podmiotem a ostatnim nabywcą: B-C) będzie stanowiła WDT.
Podmiot pośredniczący
W celu przypomnienia, w przypadku, gdy w transakcji jest podmiot pośredniczący, to:
- dostawę ruchomą przypisuje się do dostawy dokonywanej do podmiotu pośredniczącego,
- jeśli ten podmiot przekaże dostawcy nr identyfikacyjny VAT nadany przez państwo członkowskie, z którego towary są wysyłane/transportowane, to dostawę ruchomą przypisuje się do dostawy dokonanej przez ten podmiot pośredniczący.
Przykład
Cztery podmioty (A-B-C-D) biorą udział w transakcji łańcuchowej, gdzie towar jest wysyłany bezpośrednio od pierwszego dostawy do ostatniego nabywcy. Organizatorem transportu jest podmiot B (podmiot pośredniczący), więc zgodnie z zasadą ogólną:
- dostawą ruchomą, czyli w tym przypadku WDT będzie transakcja między A – B,
- podmiot A rozpozna WDT, a podmiot B rozpozna WNT,
- dostawy między B – C oraz C – D będą dostawami krajowymi.
Kluczem do właściwego przypisania dostawy ruchomej w transakcji łańcuchowej jest przyporządkowanie organizacji transportu do odpowiedniego podmiotu. W kolejnym artykule przedstawimy problemy i pewnego rodzaju reguły dotyczące ustalania organizacji transportu.