pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

WNT i import usług a odliczenie podatku naliczonego

TLA Kancelaria > VAT > WNT i import usług a odliczenie podatku naliczonego

Zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa zmieniająca),

w okresie od dnia 1 kwietnia 2013 r. do dnia 31 grudnia 2013 r.

  • prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w odniesieniu do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów oraz świadczenia usług, dla których podatnikiem jest nabywca towarów lub usług,
  • powstaje w rozliczeniu za okres, o którym mowa w art. 86 ust. 10 pkt 2 ustawy o VAT
  • pod warunkiem uwzględnienia przez podatnika kwoty podatku należnego z tytułu transakcji w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć podatek należny z tego tytułu.

Zatem, stosując się do literalnego brzmienia przytoczonego wyżej przepisu, brak wykazania WNT i importu usług, prawidłowo w odpowiedniej deklaracji, będzie skutkować brakiem możliwości odliczenia podatku naliczonego.

Powyższe oznacza, że w praktyce, gdyby  podatnik nie wykazał WNT lub importu usług (celowo lub przez omyłkę) w odpowiedniej deklaracji podatkowej, to w przypadku kontroli podatkowej organ podatkowy będzie posiadał „narzędzie”, które pozwoli:

  • na naliczenie podatnikowi podatku należnego,
  • z jednoczesnym pozbawieniem podatnika możliwości odliczenia podatku naliczonego.

Powyższe związane będzie z faktem, że za podatnika podatek zostanie wykazany przez organ podatkowy, natomiast zgodnie z analizowanym przepisem warunkiem odliczenia podatku naliczonego jest wykazanie WNT lub importu usług (podatku należnego z tego tytułu) przez podatnika, a nie przez organ podatkowy. W konsekwencji, podatnik nie wykazując WNT lub importu usług naraża się na ryzyko całkowitej utraty możliwości odliczenia podatku naliczonego.

Powyższy warunek, który został przedstawiony w odniesieniu do WNT i importu usług, znajdzie również zastosowanie dla dostaw towarów, dla których podatnikiem jest nabywca.

Podkreślamy również, że wskazany w przepisach przejściowy warunek pozostanie w mocy również w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2014 r. (na podstawie art. 86 ust 10b pkt 2 lit b oraz pkt 3 wprowadzonych ustawą zmieniającą).

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Bezpieczny kurs na KSeF – wystawianie faktur korygujących
27 września 2023
CBAM – obowiązki raportowe importerów od 1 października 2023 r.
21 września 2023
Sprzedaż uprawnień do emisji gazów cieplarnianych a zwolnienie strefowe 
19 września 2023

Archiwa