pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Zawezwanie do próby ugodowej, a przedawnienie 

TLA Kancelaria > Postępowania (istotne orzecznictwo) > Zawezwanie do próby ugodowej, a przedawnienie 

Już 30 czerwca 2022 r. wejdzie w życie Nowelizacja Kodeksu Cywilnego, która zmieni dobrze znane w polskiej praktyce przypadki, w których bieg przedawnienia roszczenia zostaje przerwany. 

Jak jest teraz? 

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami bieg terminu przedawniana przerywa się m.in. przez: 

  • każdą czynność przed sądem przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia roszczenia (przede wszystkim chodzi tu o zawezwanie do próby ugodowej); oraz  
  • wszczęcie mediacji. 

Oznacza to, że termin przedawnienia roszczeń jest „anulowany” i zaczyna biec od nowa. W praktyce, jeżeli wierzyciele będą podejmowali określone kroki w odpowiednim czasie, to termin przedawnienia ich roszczeń może trwać w nieskończoność. 

Jak będzie po zmianach? 

Ustawodawca dostrzegł ten problem i na czas: 

  • trwania mediacji oraz  
  • postępowania pojednawczego 

zmienił przerwanie biegu przedawnienia na jego zawieszenie. Co oznacza, że po zakończonej mediacji czy postępowaniu pojednawczym, przedawnienie będzie kontynuować swój bieg w momencie, w którym go wstrzymano. W praktyce nie będzie można w ten sposób w nieskończoność w „przeciągać” termin przedawnienia. 

Nowy stan prawny w sposób znaczący zmieni sytuację wierzycieli oraz dotychczasową praktykę. W związku z tym radzimy uważać na nowe regulacje oraz „pilnować” swoich terminów przedawnienia z uwzględnieniem nowych zasad. 

Studentka III roku prawa na Uniwersytecie Wrocławskim. Wielokrotna stypendystka Stypendium Rektora dla najlepszych studentów za wyróżniające wyniki w nauce. Autorka publikowana na łamach Studenckich Prac Prawniczych, Administratywistycznych i Ekonomicznych, a także uczestniczka czynna i bierna wielu konferencji z zakresu administracji o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim. Obecnie aktywnie działa w zespole TLA jako część działu podatkowego.

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

„Benchmark forum – cz. 14” – jak liczyć ważność analiz porównawczych?
18 kwietnia 2024
Wyrok TSUE – uzasadnianie wypowiedzenia umowy na czas określony 
16 kwietnia 2024
Master File już z KKS-em – dlaczego nadal jest bagatelizowany? 
10 kwietnia 2024

Archiwa