pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Zmiany podatkowe 2019 – utrudnienia i (pozorne) ułatwienia w podatku u źródła

TLA Kancelaria > CIT > Zmiany podatkowe 2019 – utrudnienia i (pozorne) ułatwienia w podatku u źródła

Zaproponowane w projekcie z dnia 24 sierpnia 2018 r. zmiany w zakresie w podatku u źródła dotyczą dwóch kwestii.

Pierwsza z nich dotyczy sytuacji, gdy łączna kwota należności wypłacanych przez płatnika temu samemu podatnikowi przekroczy 2 mln zł (w obowiązującym u płatnika roku podatkowym)

Zmiana jest bezspornie negatywna, gdyż:

  • dla nadwyżki ponad 2 mln zł płatnik powinien pobrać podatek wynikający z ustawy o CIT – brak możliwości uniknięcia opodatkowania lub zmniejszenia stawki na podstawie ustawy o CIT lub na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania,
  • możliwe będzie uzyskanie zwrotu podatku (na wniosek podatnika lub płatnika), jednak termin zwrotu wynosi aż 6 miesięcy, przy czym organy podatkowe mogą przedłużać ten termin.

Możliwe jest również uniknięcie konieczności pobrania podatku wynikającego z ustawy o CIT w przypadku przekroczenia limitu 2 mln zł. Jedna z opcji wymaga jednak:

  • złożenia przez płatnika odpowiedniego oświadczenia, przy czym w sytuacji, gdy oświadczenie nie było zgodne z prawdą, płatnik nie dokonał wymaganej weryfikacji lub podjęta przez płatnika weryfikacja nie była adekwatna do charakteru i skali działalności płatnika, organ podatkowy może ustalić dodatkowe zobowiązanie w wysokości 10% podstawy opodatkowania należności,
  • w stosunku do której płatnik zastosował niższą stawkę podatku lub nie pobrał podatku,
  • ponadto złożenie tego oświadczenia obwarowane jest odpowiedzialnością karno-skarbową dla osoby, która je składa.

Również druga zmiana, pomimo tego, iż na pierwszy rzut oka wydaje się pozytywna, w rzeczywistości może być negatywna dla płatników.

Zgodnie z projektem, jeżeli kwota wypłacanych na rzecz tego samego podmiotu należności nie przekracza 10.000 zł w roku kalendarzowym, możliwe jest stosowanie kopii certyfikatów rezydencji (pod warunkiem, że informacje wynikające z kopii certyfikatu rezydencji nie budzą uzasadnionych wątpliwości co do zgodności ze stanem faktycznym).

Problemem tego przepisu jest to, iż kwota 10.000 zł dla wielu przypadków jest kwotą niską (choćby zakupy od firmy Google), a wprowadzenie do ustawy proponowanego przepisu zamknie płatnikom możliwość stosowania kopii certyfikatów rezydencji dla kwot powyżej 10.000 zł (dotychczas płatnicy mogli walczyć o takie rozwiązania przed sądami, o czym pisaliśmy we wcześniejszych wpisach).

Związana z Kancelarią TLA od 2012 r. Od 2018 roku posiada tytuł doradcy podatkowego. Absolwentka administracji oraz prawa na Uniwersytecie Wrocławskim, skończyła również kurs kandydatów na księgowego. E-mail: magdalena.jastrowicz@tla-kancelaria.pl

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Zmiany w przepisach MDR
13 czerwca 2024
Zatrudnianie cudzoziemców – nowe przepisy
11 czerwca 2024
Transakcje łańcuchowe – transakcje trójstronne uproszczone  
5 czerwca 2024

Archiwa