pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Zmiany w przepisach MDR

TLA Kancelaria > MDR > Zmiany w przepisach MDR

Ustawa implementująca Dyrektywę DAC7 została przekazana do podpisu Prezydenta. Wszystko wskazuje na to, że nowe regulacje wejdą w życie, co do zasady, 1 lipca 2024 r. 

Nowelizacja powszechnie kojarzona z raportowaniem przez platformy cyfrowe (typu marketplace) zawiera również drobną modyfikację dla „promotorów” i „wspomagających” w zakresie ich obowiązków związanych z raportowaniem schematów podatkowych (MDR). 

Zgodnie z nowelizowanymi przepisami Ordynacji podatkowej: 

Promotor i wspomagający przekazujący informację o schemacie podatkowym są obowiązani do udzielania na piśmie osobie fizycznej, której informacje o schemacie podatkowym dotyczą, informacji o: 

  1. gromadzeniu, przetwarzaniu i przekazywaniu informacji zgodnie z rozdziałem 11a. Ordynacji „Informacje o schematach podatkowych” 

oraz 

  1. przysługującym tej osobie prawie do uzyskania od administratora danych informacji, jakie ma prawo od tego administratora danych uzyskać, w czasie wystarczającym do skorzystania z jej praw do ochrony danych osobowych, zanim informacje zostaną przekazane”. 

Równocześnie: 

Promotor i wspomagający przekazujący informację o schemacie podatkowym zawiadamiają niezwłocznie na piśmie osobę fizyczną, której informacje o schemacie podatkowym dotyczą, o prawdopodobieństwie naruszenia bezpieczeństwa jej danych osobowych gromadzonych i przetwarzanych na potrzeby automatycznej wymiany informacji, w przypadku gdy istnieje prawdopodobieństwo, że naruszenie to wpłynie negatywnie na ochronę danych osobowych tej osoby fizycznej”. 

Jeżeli są Państwo zainteresowani wsparciem w zakresie aktualizacji procedur MDR lub RODO w związku z nadchodzącą nowelizacją – zapraszamy do kontaktu. 

Radca prawny, absolwent Prawa i Ekonomii – jednak najbardziej ceni wiedzę i doświadczenie zdobyte w praktyce. Interdyscyplinarne przygotowanie zawodowe umożliwia mu kompleksową realizację projektów związanych z szeroko pojętymi przekształceniami i zmianami organizacyjnymi polegającymi na tworzeniu nowych struktur prawnych. E-mail: maciej.kubica@tla-kancelaria.pl

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Odmowa wydania opinii zabezpieczającej – B2B na celowniku skarbówki?
23 lipca 2024
WSA – amortyzacja lokali mieszkalnych wykorzystywanych w działalności dalej możliwa 
17 lipca 2024
Najem w budynku z fotowoltaiką a akcyza 
11 lipca 2024

Archiwa