1 stycznia 2019 r. uchylono art. 82 par. 1a Ordynacji podatkowej, który przewidywał zwolnienie z obowiązku składania ORD-U przez podmioty składające uproszczone sprawozdania CIT/TP.
W związku z zastąpieniem uproszczonego sprawozdania CIT/TP formularzem TP-R, podatnicy zastanawiali się, czy ustawodawca wprowadzi analogiczne zwolnienie. Aktualnie nie są jednak prowadzone prace legislacyjne, skutkujące zwolnieniem podatników z obowiązku składania informacji ORD-U.
W związku z powyższym:
- w rozliczeniu za 2019 r., przedsiębiorcy zawierający umowy z nierezydentami, obowiązani są do sporządzania i przekazywania bez wezwania organu informacji na formularzu ORD-U;
- termin na przekazanie informacji wynosi trzy miesiące, licząc od zakończenia roku podatkowego, a więc ORD-U za 2019 r. (w przypadku roku podatkowego tożsamego z kalendarzowym) należy złożyć do końca marca 2020 r.
Jakie umowy należy uwzględnić w ORD-U?
- umowy, w których jednorazowa wartość należności albo zobowiązań przekroczyła równowartość 5.000 euro, w przypadku gdy nierezydent, będący stroną umowy, posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przedsiębiorstwo, oddział lub przedstawicielstwo w rozumieniu odrębnych przepisów;
- umowy, które zostały zawarte w roku podatkowym z tym samym nierezydentem, a suma należności albo suma zobowiązań wynikająca z tych umów przekroczyła równowartość 300 000 euro, w przypadku gdy:
- jedna ze stron tej umowy, bezpośrednio lub pośrednio, bierze udział w zarządzaniu lub kontroli drugiej strony umowy albo posiada udział w jej kapitale uprawniający do co najmniej 5% wszystkich praw głosu lub
- inny podmiot, niebędący stroną umowy, równocześnie bierze udział, bezpośrednio lub pośrednio, w zarządzaniu lub kontroli podmiotów będących stronami umowy albo posiada udziały w kapitałach tych podmiotów uprawniające, w każdym z nich, do co najmniej 5% wszystkich praw głosu.