pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Zwolnione z PIT karty pre-paid lepsze niż bony towarowe

TLA Kancelaria > Inne > Zwolnione z PIT karty pre-paid lepsze niż bony towarowe

Okres przedświąteczny to u większości pracodawców okazja do pomocy pracownikom. Klasyczną, choć nie najbardziej opłacalną formą takiej działalności są bony i talony.

Alternatywę dla nich stanowią karty pre-paid. Bony, talony czy inne znaki uprawniające do wymiany na towar czy usługę, zgodnie z ustawą o PIT, nie są bowiem świadczeniami rzeczowymi i nie korzystają ze zwolnienia.

Organy podatkowe stoją na stanowisku, że świadczenia w postaci karty przedpłaconej z wprowadzoną na nią wartością pieniężną mają charakter karty płatniczej. Co za tym idzie stanowią świadczenie pieniężne i mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem PIT (Interpretacja indywidualna ILPB2/415-1419/10-2/JK; IPPB4/415-551/10-4/MP).

Skorzystanie ze zwolnienia z opodatkowania osób fizycznych jest możliwe, jeśli łącznie zostaną spełnione przesłanki wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT:

  • świadczenie ma charakter świadczenia rzeczowego lub świadczenia pieniężnego,
  • źródłem finansowania są w całości środki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych,
  • wartość powyższych świadczeń nie przekracza w roku podatkowym kwoty 380 zł.

Kartę pre-paid można uznać za świadczenie pieniężne w rozumieniu przywołanego przepisu. Definicja karty płatniczej zawarta jest w art. 4 ust 1 pkt 4 ustawy Prawo Bankowe ( Dz. U. z 2002 r. Nr 72, poz.665 ze zm.). Karta przedpłacona, jako produkt bankowy, jest rodzajem karty płatniczej wydawanej bez konieczności posiadania rachunku bankowego, która upoważnia posiadacza do dokonania zapłaty po jej wcześniejszym zasileniu. Z uwagi na zaklasyfikowanie jej jako instrumentu dostępu do określonych wartości pieniężnych (w formie bezgotówkowej) należy uznać, że pracownik de facto otrzymuje świadczenie pieniężne.

Podsumowując, karty przedpłacone stanowią alternatywną i bardziej opłacalną formę gratyfikacji i motywacji zatrudnionych pracowników. Brak obowiązku opodatkowywania kart pre-paid przynosi, z jednej strony, bezpośrednie korzyści w postaci zwolnienia z PIT, a z drugiej, łatwość i szybkość obsługi oraz swobodę w wykorzystaniu zgromadzonych środków, co stanowi niewątpliwie dodatkową ich zaletę, którą docenią pracownicy.

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

„Benchmark forum – cz. 14” – jak liczyć ważność analiz porównawczych?
18 kwietnia 2024
Wyrok TSUE – uzasadnianie wypowiedzenia umowy na czas określony 
16 kwietnia 2024
Master File już z KKS-em – dlaczego nadal jest bagatelizowany? 
10 kwietnia 2024

Archiwa