W cyklu alertów przedstawiliśmy podstawowe założenia związane z Tarczą Finansową realizowaną z udziałem PFR (pierwszy z nich: https://rzecznikpodatkowy.pl/game-changer-100-mld-dla-biznesu/).
Poniżej prezentujemy problematyczne kwestie, które przedsiębiorca musi ustalić/zweryfikować przed ubieganiem się o wsparcie z PFR:
- Jaki jest status mojego przedsiębiorstwa?
- rozmiar, sposób kalkulacji wsparcia i jego ewentualnego zwrotu jest uzależniony od wielkości przedsiębiorstwa (mikro/mały, średni/duży);
- naszym zdaniem, z uwagi na fakt, iż wsparcie z PFR dla mikro i MŚP jest pomocą publiczną ograniczoną Tymczasowymi Ramami Pomocy Komisji Europejskiej, ustalanie przedsiębiorstwa należy przeprowadzić z uwzględnieniem regulacji unijnych;
- zgodnie z regulacjami UE, w sytuacji, gdy podmiot posiada jednostki „powiązane” i/lub „partnerskie” przy ustalaniu jego stanu zatrudnienia, obrotów i sumy bilansowej należy w odpowiednich proporcjach uwzględniać również stany tych podmiotów;
Konkluzja: mogą zdarzyć się sytuacje, w których przedsiębiorstwo jest przekonane, iż jest np. przedsiębiorstwem średnim a tak naprawdę – z uwagi na powiązania – jest de facto przedsiębiorstwem dużym.
- Kto będzie „beneficjentem rzeczywistym” wsparcia”?
- zgodnie z założeniami wsparcia beneficjent rzeczywisty, w rozumieniu art. 2 ust. pkt 1) ustawy z dnia 1 marca 2018 roku o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu korzystający z wsparcia musi:
- posiadać rezydencję podatkową w Polsce;
- rozliczać podatki za ostanie 2 lata w Polsce (jeżeli firma działa krócej, to w odpowiednio tym krótszym czasie);
- od tej zasady są możliwe odstępstwa, niemniej to odstępstwo, które wydaje się możliwe do spełnienia dla beneficjenta zagranicznego (ustalone z PFR zobowiązanie np. inwestycyjne) jest przewidziane tylko dla mikro, MŚP.
Konkluzja: Po pierwsze istotne jest „przyspieszone” ustalenie kto jest beneficjentem rzeczywistym w rozumieniu ustawy (generalnie odroczenie tego obowiązku do 13 lipca 2020 r.), a po drugie
w sytuacji gdy jest nim podmiot zagraniczny, ocena czy możliwe jest zastosowanie „odstępstwa” od zasady „polskiego” beneficjenta.
- Czym moja firma „ryzykuje” ubiegając się o wsparcie?
- zgodnie z założeniami wsparcie dla mikro, MŚP ma charakter subwencji, z czego 25% zawsze podlega zwrotowi, a 25% zawsze zostaje w firmie. Zatrzymanie w firmie pozostałych 50% wartości subwencji jest uzależnione m.in. od:
- utrzymania poziomu zatrudnienia;
- osiągnięcia straty po otrzymaniu subwencji;
- z kolei wsparcie dla dużych przedsiębiorstw może mieć charakter m.in. pożyczki umarzalnej do 75% jej wartości. Umorzenie tej wartości jest uzależnione m.in. od:
- osiągnięcia straty po otrzymaniu pożyczki;
- brak otwarcia upadłości lub restrukturyzacji;
- utrzymania stanu zatrudnienia (PFR może w umowie określić taki warunek).
Konkluzja: Przedsiębiorca musi po pierwsze przeanalizować wszystkie warunki dla braku konieczności zwrotu wsparcia (i czy może je spełnić) a po drugie ocenić czy szacunkowa kwota wsparcia, którą może zatrzymać jest dla niego „warta zachodu”.
Powyższe kwestie dowodzą, iż odpowiednie przygotowanie się do „startu” o wsparcie z PFR nie jest procesem pozbawionym komplikacji. W razie wątpliwości z tym związanych zachęcamy do kontaktu.