pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Załącznik do faktury w KseF – czy dla wszystkich?

TLA Kancelaria > KSeF > Załącznik do faktury w KseF – czy dla wszystkich?

Zakres danych dopuszczalnych w załączniku

Przepisy przewidują możliwość wystawienia i przesłania do KSeF faktury z załącznikiem. Taki dokument może obejmować wyłącznie dane wskazane w art. 106e ust. 1 ustawy o VAT oraz informacje ściśle powiązane z elementami wskazanymi w tym przepisie. Dane w załączniku będą uporządkowane w bloki informacyjne, zgodnie z wymogami technicznymi.

Dane niedopuszczalne

Co istotne, załącznik nie może służyć do przekazywania informacji handlowych czy marketingowych, takich jak: 

  • cenniki, 
  • instrukcje obsługi, 
  • zamówienia,
  • warunki zawarcia umowy.

Procedura zgłoszenia do Szefa KAS

Podatnik, który zamierza wysyłać faktury z załącznikami do KSeF, będzie zobowiązany zgłosić taki zamiar Szefowi KAS (usługa dostępna od 1 stycznia 2026 r.): 

  • przed rozpoczęciem wystawiania tego typu faktur, 
  • za pośrednictwem konta w e-Urzędzie Skarbowym. 

Potwierdzenie możliwości wystawiania i przesyłania faktur z załącznikiem powinno zostać wydane w ciągu 3 dni roboczych

Ryzyko utraty uprawnienia

Należy pamiętać, że prawo do korzystania z tej usługi może zostać odebrane podatnikowi, jeśli okaże się, że dane umieszczane w załączniku nie są zgodne z przepisami. 

Praktyczne zastosowanie

Załącznik w KSeF to dobry krok ze strony MF, jednak rozwiązanie to jest w praktyce przeznaczone przede wszystkim dla podmiotów, które — jak np. operatorzy telekomunikacyjni — przetwarzają ogrom danych wynikających z ustawy. 
Przekazywanie dokumentów, takich jak zamówienia czy warunków zawarcia umowy – nadal będzie musiało odbywać się poza KSeF, np. drogą mailową.  


Absolwentka administracji oraz ekonomii na Uniwersytecie Wrocławskim. Z Kancelarią TLA współpracuje od 2018 roku, początkowo odbywając praktykę, aktualnie jako konsultant podatkowy. Aktywnie dzieli się zdobytą wiedzą publikując wypowiedzi i komentarze w artykułach na łamach Prawo.pl, a artykuł, na temat transakcji łańcuchowych, którego jest współautorką pojawił się również w Rzeczpospolitej. E-mail: wiktoria.mrozinska@tla-kancelaria.pl

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Osoba podpisująca umowę długopisem. Nowelizacja ustawy o PIP, kontrole umów cywilnoprawnych i umowy o pracę.
Reforma Państwowej Inspekcji Pracy już obowiązuje
9 lipca 2026
Likwidacja podejścia projektowego w PSI. W RCL opublikowano projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu nowych inwestycji – jakie zmiany czekają strefowców? Nowa linia produkcji
Likwidacja podejścia projektowego w PSI  
7 lipca 2026
TPR – Likwidacja oświadczenia o „rynkowości” transakcji
2 lipca 2026

Archiwa