„Obowiązki prawno-podatkowe wynikające z działu III rozdziału 11a Ordynacji podatkowej,
tj. związane z tzw. obowiązkiem raportowania schematów podatkowych, objęte są zakresem postępowania interpretacyjnego na podstawie art. 14b i nast. Ordynacji podatkowej” – brzmi teza wyroku NSA z dnia 28 stycznia 2021 r. o sygn. I FSK 1703/20.
Orzeczenie jest o tyle istotne, że może ukształtować, niejednolitą do tej pory na poziomie WSA, linię interpretacyjną na korzyść podatników. W takiej sytuacji ciężar oceny „trudnych przypadków” w zakresie MDR zostałby:
- zdjęty z podatników obowiązanych do raportowania,
- przeniesiony na Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, który musiałby rozstrzygnąć czy przedstawiane przez podatników zdarzenia są schematami podatkowymi podlegającymi raportowaniu.
Oczywiście, długo wyczekiwana aktualizacja objaśnień podatkowych w zakresie MDR może okazać się w wielu przypadkach zbędna. Bezpieczniej przecież delegować ocenę w tym zakresie na kompetentny do tego organ (Dyrektora KIS) zyskując dodatkowo ochronę w przypadku ewentualnego sporu, niż analizować zdarzenia samodzielnie.
W naszej ocenie argumentacja NSA jest przekonywująca i powinna zostać przyjęta przez inne składy rozpatrujące wszczęte w temacie spory. Przede wszystkim należy zgodzić się z NSA, że:
- (…) przepisy te konstytuują określone obowiązki o charakterze analitycznym (…)
i informacyjnym (…) pełniąc w istocie funkcję zbliżoną do informacji składanych w formie zeznań i deklaracji podatkowych (…); - Są (…) meta-regulacjami, które pozwalają zwłaszcza na wybór między poszczególnymi wariantami opodatkowania wynikającymi z przepisów podatkowych, co nie zmienia tego, że ich stosowanie wpływa na treść i zakres materialnego stosunku prawnopodatkowego (…).
Co ciekawe w uzasadnieniu wyroku przywołana została także zasada rozstrzygania niedających się rozstrzygnąć wątpliwości na korzyść podatnika.
Spodziewamy się kolejnych rozstrzygnięć w tym optymistycznym dla podatników tonie. Natomiast gdy Dyrektor KIS pod ich wpływem zacznie wydawać interpretacje indywidualne
w zakresie MDR, sugerujemy zaktualizowanie wdrożonych uprzednio procedur MDR o konieczność składania wniosków o ich wydanie w „trudnych przypadkach”.