pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Brak obowiązku złożenia ORD-U przy składaniu CIT/TP za 2018 rok

TLA Kancelaria > TP > Brak obowiązku złożenia ORD-U przy składaniu CIT/TP za 2018 rok

Dotychczasowe przepisy wskazywały, że podatnik składający uproszczone sprawozdanie CIT/TP nie ma obowiązku złożenia informacji o zawartych umowach z nierezydentami.

W związku ze zmianą przepisów w 2019 roku – uproszczone sprawozdania CIT/TP zastąpił dokument TP-R, co spowodowało, że podatnicy są zobowiązani do składania za ten sam okres informacji o umowach zawartych z nierezydentami na formularzu ORD-U.

Sprawozdanie oraz ORD-U składa się za dany rok podatkowy, w związku z tym do informacji składanych za rok 2018 powinny mieć zastosowanie przepisy obowiązujące w 2018 r. – zgodnie z przepisami przejściowymi.

Mając na uwadze przepisy przejściowe oraz wyjaśnienia Ministerstwa Finansów:

  • podatnicy składający CIT/TP za 2018 r.,
  • są zwolnieni z obowiązku złożenia ORD-U za ten sam okres.

Należy mieć na względzie, że to zwolnienie nie obowiązuje podmiotów, które dokonywały wskazanych w przepisach czynności z podmiotami z tzw. rajów podatkowych, przez co były zobowiązane do sporządzenia dokumentacji podatkowej.

 

Absolwentka administracji oraz ekonomii na Uniwersytecie Wrocławskim. Z Kancelarią TLA współpracuje od 2018 roku, początkowo odbywając praktykę, aktualnie jako konsultant podatkowy. Aktywnie dzieli się zdobytą wiedzą publikując wypowiedzi i komentarze w artykułach na łamach Prawo.pl, a artykuł, na temat transakcji łańcuchowych, którego jest współautorką pojawił się również w Rzeczpospolitej. E-mail: wiktoria.szpineta@tla-kancelaria.pl

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

„Benchmark forum – cz. 14” – jak liczyć ważność analiz porównawczych?
18 kwietnia 2024
Wyrok TSUE – uzasadnianie wypowiedzenia umowy na czas określony 
16 kwietnia 2024
Master File już z KKS-em – dlaczego nadal jest bagatelizowany? 
10 kwietnia 2024

Archiwa