pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Certyfikaty rezydencji także w formie elektronicznej

TLA Kancelaria > CIT > Certyfikaty rezydencji także w formie elektronicznej

Dotychczas, zdaniem organów podatkowych:

  • certyfikaty w formie elektronicznej były uznawane tylko wówczas, gdy państwo rezydencji kontrahenta wydawało certyfikaty tylko w formie elektronicznej,
  • a jeśli dane państwo wydawało certyfikaty w dwojakiej formie (papierowej i elektronicznej) – posługiwanie się w Polsce certyfikatem w formie elektronicznej było nieskuteczne.

 

Takie wnioski wynikały m.in. z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 25 sierpnia 2016 r., sygn. ILPB3/4510-1-281/16-4/ŁM.

 

Korzystna zmiana stanowiska organów podatkowych

 

Po roku, Szef Krajowej Administracji Skarbowej dostrzegł nieprawidłowości w dotychczasowym stanowisku i zmienił wyżej wymienioną interpretację – w interpretacji indywidualnej z dnia 26 czerwca 2017 r., sygn. DPP7.8221.33.2017.GFQV wskazał, że:

  • płatnicy podatku u źródła w Polsce będą mogli posługiwać się również elektronicznymi certyfikatami rezydencji,
  • nawet wtedy, gdy państwo, z którego pochodzi certyfikat wydaje takie dokumenty również w formie papierowej,
  • zatem obie formy certyfikatów będą w Polsce akceptowane, o ile mają one status równorzędny w świetle prawa państwa, z którego certyfikaty pochodzą.

 

Zmianę podejścia należy ocenić jak najbardziej pozytywnie – gdyż dotychczasowe stanowisko organów podatkowych było nieracjonalne – w szczególności, że przepisy ustawy o CIT nie odnoszą się do formy certyfikatu rezydencji, a posługiwanie się dokumentami elektronicznymi jest w obecnych czasach normą i korzystają z takich rozwiązań również organy podatkowe.

 

Jednocześnie wskazujemy, że:

  • przez elektroniczny certyfikat należy rozumieć dokument przesłany płatnikowi przez kontrahenta, który to dokument został pobrany przez kontrahenta z serwera właściwego dla niego organu podatkowego,
  • certyfikatem elektronicznym nie są w szczególności kopie certyfikatów (np. pobrane ze strony internetowej kontrahenta),
  • kopie takie nadal nie będą akceptowane przez organy podatkowe – konieczne jest dysponowanie dokumentem oryginalnym.

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Ustawa o ochronie sygnalistów przyjęta przez Sejm 
28 maja 2024
Akcyza – panele fotowoltaiczne a obowiązki w podatku akcyzowym 
22 maja 2024
Zbliża się termin wdrożenia nowych obowiązków BHP 
16 maja 2024

Archiwa