pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

CIT 2018 – Niekorzystne rozumienie bezpośredniego związku

TLA Kancelaria > CIT > CIT 2018 – Niekorzystne rozumienie bezpośredniego związku

Dopiero opadł kurz po interpretacji uznającej, że stwierdzenie „wszelkiego rodzaju opłat i należności za korzystanie lub prawo do korzystania z praw lub wartości, o których mowa w art. 16b ust. 1 pkt 4-7” odnosi się również do odpisów amortyzacyjnych od nabywanych praw lub wartości, o których mowa w art. 16b ust. 1 pkt 4-7 (informacja TLA w tym zakresie : https://rzecznikpodatkowy.pl/cit-2018-odpisy-amortyzacyjne-od-licencji-jako-nkup/) a już mamy kolejną niekorzystną interpretację w zakresie stosowania art. 15e ustawy o CIT.

 

Tym razem ofiarą jest przepis art. 15e ust. 11 pkt 1 ustawy o CIT i odniesienie do bezpośrednio związanych z wytworzeniem lub nabyciem przez podatnika towaru lub świadczeniem usługi”.

 

Taki bezpośredni związek daje możliwość ochrony danego wydatku przed ograniczeniem zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów. Jednak Minister Finansów chce istotnie ograniczyć tę ochronę uznając, że „koszt bezpośredni związany z wytworzeniem towaru / świadczenie usługi” to „koszt bezpośrednio związany z przychodem (i rozliczany zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy o CIT”).

 

Nie można zgodzić się z takim stanowiskiem, gdyż należy pamiętać, że

  • treść uzasadnienia do ustawy odnosi się do związku z ceną za dany towar / usługę: „Celem tego wyłączenia – w zakresie kosztów bezpośrednio związanych z przychodami ze sprzedaży towaru lub usługi – jest uwzględnienie sytuacji, gdy cena danego towaru lub usługi w istotnym zakresie determinowana jest wysokością kosztu nabycia wartości niematerialnej i prawnej.”,
  • w jednym akcie prawnym (ustawa o CIT) ustawodawca posługuje się pojęciami „kosztów bezpośrednio związanych z wytworzeniem” oraz „kosztów bezpośrednio związanych z przychodami”, a zatem pojęciami odmiennymi, które nie mogą być tak samo rozumiane, gdyż w innym przypadku ustawodawca posłużyłby się jednym pojęciem a nie dwoma.

 

Kolejna negatywna interpretacja pokazuje, że podatników czeka walka z organami podatkowymi o jak najmniej niekorzystne rozumienie przepisów art. 15e ustawy o CIT.

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Rozporządzenie EUDR – czyli nowe obowiązki przedsiębiorców
9 października 2024
Nadchodzące terminy TP i nowy informator TPR
3 października 2024
Stawka VAT przy przekazaniu darowizn w związku z powodzią
1 października 2024

Archiwa