pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

CIT 2018 – Odpisy amortyzacyjne od licencji jako NKUP

TLA Kancelaria > CIT > CIT 2018 – Odpisy amortyzacyjne od licencji jako NKUP

W przedmiotowej sprawie podmiot zainteresowany zadał pytanie o możliwości zaliczenia kosztów uzyskania przychodu w całości do odpisów amortyzacyjnych od nabycia licencji od podmiotu powiązanego. Spór dotyczył więc sytuacji, w której wnioskodawca twierdził, że skoro w przepisie (art. 15e ustawy o CIT) dotyczącym kosztów wyłączonych z kosztów uzyskania przychodu ustawodawca wprost nie odnosi się do odpisów amortyzacyjnych, to ograniczenia w zakresie zaliczania do KUP nie znajdują w tym przypadku zastosowania.

 

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie podzielił jednak tego stanowiska. Odniósł się w głównej mierze do wykładni celowościowej przepisu twierdząc, że skoro ustawodawca wyłączył na mocy art. 15e updop określone koszty (w tym wszelkiego rodzaju opłaty i należności za korzystanie lub prawo do korzystania z licencji) – poniesione bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotów powiązanych, o których mowa w art. 11, to wyłączeniu temu podlegać będą również odpisy amortyzacyjne dokonywane od wymienionych w tym przepisie składników majątkowych.

 

Stanowisko przedstawione przez Dyrektora KIS jest bardzo kontrowersyjne, niemniej podatnicy powinni wziąć je pod uwagę i podjąć odpowiednie przygotowania ograniczające ryzyko powstania ewentualnych zaległości podatkowych.

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

stawki diet w podróżach służbowych 2023
Nowe stawki diet w podróżach służbowych  
28 września 2022
Podatek od nieruchomości
Jak ustalić wysokość w świetle – kolejne wątpliwości w podatku od nieruchomości
22 września 2022
Przetwarzanie danych osobowych w celu zabezpieczenia roszczeń lub obrony praw administratora
20 września 2022

Archiwa