pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

CIT 2018 – Odsetki od pożyczki a zdolność kredytowa

TLA Kancelaria > CIT > CIT 2018 – Odsetki od pożyczki a zdolność kredytowa

W związku z nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) z dnia 27 października 2017 r. oraz działaniami podjętymi w celu niwelowania optymalizacji podatkowej z dniem 1 stycznia 2018 wprowadzono do polskiego porządku prawnego nowy mechanizm ograniczenia możliwości odliczania odsetek (art. 15ca ustawy o CIT).

 

Zmiana wprowadzona nowelizacją dotyczy wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów, kosztów finansowania dłużnego przekraczających wartość finansowania, jaką podatnik mógłby uzyskać, gdyby takie finansowanie udzielone zostało podatnikowi przez podmioty niepowiązane, czyli przekraczające zdolność kredytową podatnika.

 

Obrazując wprowadzoną zmianę na przykładzie, od 1 stycznia 2018 w przypadku uzyskania pożyczki, której wartość przewyższa zdolność kredytową podatnika, odsetki naliczane od wartości przewyższającej zdolność kredytową podatnika nie powinny być uwzględniane w kosztach uzyskania przychodu w momencie ich zapłaty.

 

Należy wspomnieć, że zgodnie ze wskazanym powyżej przepisem przy ustalaniu rynkowej zdolności kredytowej podatnika nie bierze się pod uwagę zabezpieczeń udzielonych podatnikowi przez podmioty powiązane ani zdolności wynikającej z istnienia powiązań. Powyższe oznacza, że de facto ustalana będzie zdolność kredytowa inna niż rynkowa.

 

Podkreślić należy, iż przepis art. 15ca ustawy o CIT w obecnym brzmieniu jest bardzo niejasny, m.in. nie wiadomo na kiedy należy określać zdolność kredytową podatnika, na jakich zasadach taka zdolność miałaby być oceniana (np. przy cenach transferowych ustawodawca zdefiniował zasady określania rynkowości transakcji, a w tym przypadku podatnik nie otrzymał od ustawodawcy jakichkolwiek wskazówek).

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Nieformalne polecenia spółki dominującej a odpowiedzialność zarządu spółki zależnej 
25 kwietnia 2024
„Benchmark forum – cz. 14” – jak liczyć ważność analiz porównawczych?
18 kwietnia 2024
Wyrok TSUE – uzasadnianie wypowiedzenia umowy na czas określony 
16 kwietnia 2024

Archiwa