pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Co czeka podatników w 2021 r.?

TLA Kancelaria > CIT > Co czeka podatników w 2021 r.?

Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego (np. w wyroku o sygn. K 48/04) podatnicy powinny mieć odpowiedni (przynajmniej miesięczny) czas na przygotowanie się do zmian zasad opodatkowania w podatkach dochodowych. Ponieważ ustawy wprowadzające zmiany opublikowane zostały w Dzienniku Ustaw w ostatnim możliwym terminie – dopiero od wczoraj możemy być pewni, które zmiany i w jakim kształcie wejdą w życie. 

 

Strategia podatkowa 

 

Najwięksi podatnicy CIT (przychody>50 mln EUR) zobowiązani będą do publikacji na własnej stronie internetowej sprawozdania z realizacji Strategii Podatkowej. Pierwsza publikacja powinna nastąpić do końca 12 miesiąca po zakończeniu roku podatkowego. 

 

Podmioty obowiązane u których nie funkcjonuje szereg procedur zabezpieczających poszczególne obszary funkcji podatkowej powinny jak najszybciej zająć się tematem. Brak przekazania do US informacji w tym zakresie zagrożony jest sankcją administracyjną (do 250 tys. PLN). 

 

Komandyt CITowcem 

 

Niestety nie pomogły apele przedsiębiorców i doradców – od 1 stycznia 2021 r. spółki komandytowe staną się podatnikami CIT. Wprawdzie „spółka komandytowa może postanowić, że (…) uzyskuje status podatnika z dniem 1 maja 2021 r.” jednak działanie takie: 

  • okazuje się bardzo skomplikowanym rozwiązaniem generującym istotne ryzyko sporu, 
  • przesuwa jedynie „problem” w czasie. 

 

W zakresie tej zmiany dostrzegamy możliwości optymalizacyjne, które nie wiążą się ze skomplikowanymi zmianami struktury prawnej i mogą zainteresować w szczególności firmy rodzinne funkcjonujące w modelu sp. z o.o. sp.k. 

 

Rzeczywisty właściciel w TP 

 

Wprowadzany jest obowiązek sporządzania „local file” dla transakcji przekraczających 500 tys. PLN: 

  • jeżeli rzeczywisty właściciel ma miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd w raju podatkowym, przy czym 
  • ustala się domniemanie, że jeżeli druga strona transakcji dokonuje transakcji z podmiotem z raju podatkowego to rzeczywisty właściciel jest z raju podatkowego. 

 

W praktyce powyższe rozwiązanie nakłada na podatników dodatkowe obowiązki weryfikacyjne oraz aktualizację ewentualnych procedur należytej staranności w zakresie TP (lub ich wdrożenie). 

 

Estoński CIT 

 

To jedyna pozytywna z „dużych” zmian mająca pomóc podatnikom przełknąć pozostałe. Niestety rozliczenie w formie ryczałtu okazuje się mocno skomplikowane i prawdopodobnie niewielu zdecyduje się na to rozwiązanie już w pierwszym roku obowiązywania. Szczególnie problematyczne może okazać się rozliczenie „ukrytych zysków” – które komplikuje całą konstrukcję i oddala ją od założeń wzorowanych na prostym rozliczeniu CIT w Estonii. 

 

Inne zmiany 

 

W zakresie tych i pozostałych zmian, które mają przede wszystkim charakter uszczelniający, wraz z Krzysztofem Koniewskim, zapraszamy Państwa na webinarium 15 grudnia 2020 r. o godzinie 11:00. Zapisać można się już dziś pod tym linkiem. 

Radca prawny, absolwent Prawa i Ekonomii – jednak najbardziej ceni wiedzę i doświadczenie zdobyte w praktyce. Interdyscyplinarne przygotowanie zawodowe umożliwia mu kompleksową realizację projektów związanych z szeroko pojętymi przekształceniami i zmianami organizacyjnymi polegającymi na tworzeniu nowych struktur prawnych. E-mail: maciej.kubica@tla-kancelaria.pl

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Rozporządzenie EUDR – czyli nowe obowiązki przedsiębiorców
9 października 2024
Nadchodzące terminy TP i nowy informator TPR
3 października 2024
Stawka VAT przy przekazaniu darowizn w związku z powodzią
1 października 2024

Archiwa