pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Czy COVID MDR’y zamiótł pod dywan?

TLA Kancelaria > Bezpiecznik > Czy COVID MDR’y zamiótł pod dywan?

Podstawowe zasady dotyczące raportowania schematów podatkowych wyglądają następująco:

  • w przypadku schematów „krajowych” terminy nie rozpoczynają się a rozpoczęte podlegają zawieszeniu w okresie od dnia 31 marca 2020 r. do 30 dnia następującego po dniu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii ogłoszonego w związku z COVID-19,
  • w przypadku schematów transgranicznych sytuacja jest bardziej skomplikowana, a ponadto ewentualnie zaraportowane już schematy transgraniczne należy zaraportować ponownie:
    • gdy pierwszej czynności związanej z ich wdrażaniem dokonano w okresie od 26 czerwca 2018 do 30 czerwca 2020 (MDR-1):
      • promotor raportuje do 31 grudnia 2020 r.,
      • korzystający raportuje do 31 stycznia 2021 r.,
      • wspomagający 28 lutego 2020 r.,
    • gdy udostępniono schemat podatkowy transgraniczny, przygotowano go do wdrożenia lub dokonano pierwszej czynności związanej z jego wdrożeniem w okresie 1 lipca -31 grudnia 2020 r. (MDR-1):
      • promotor raportuje do 31 stycznia 2021 r.,
      • korzystający raportuje do 31 stycznia 2021 r.,
      • wspomagający raportuje do 31 stycznia 2021 r..

Przedłuża się do dnia 30 kwietnia 2021 r. termin na raportowanie MDR-3 przez korzystającego, który dokonywał jakichkolwiek czynności będących elementem schematu podatkowego transgranicznego lub uzyskiwał wynikającą z niego korzyść podatkową.

Obowiązek ponownego raportowania schematów transgranicznych wynika z dostosowania struktury logicznej raportu do „schemy” unijnej i unieważnienia z dniem 1 lipca 2020 r. wszystkich NSP nadanym schematom transgranicznym.

Ponadto ustawodawca:

  • zmodyfikował szczególną cechę rozpoznawczą – należy raportować transgraniczne płatności pomiędzy podmiotami powiązanymi gdy odbiorca płatności posiada miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową, wskazanym także w unijnym wykazie jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych przyjmowanym przez Radę Unii Europejskiej,
  • zrezygnował z obowiązku podpisywania MDR-3 przez wszystkich członków zarządu (obecnie możliwe to będzie zgodnie z reprezentacją podmiotu).

Przepisy wdrażające i przesuwające obowiązki związane z raportowaniem schematów transgranicznych są bardzo skomplikowane. W przypadku identyfikacji schematu podatkowego transgranicznego przez zespół MDR – w celu należytej realizacji obowiązków – rekomendujemy kontakt z doradcą, w szczególności gdy podmiot występuje w charakterze promotora lub wspomagającego.

Radca prawny, absolwent Prawa i Ekonomii – jednak najbardziej ceni wiedzę i doświadczenie zdobyte w praktyce. Interdyscyplinarne przygotowanie zawodowe umożliwia mu kompleksową realizację projektów związanych z szeroko pojętymi przekształceniami i zmianami organizacyjnymi polegającymi na tworzeniu nowych struktur prawnych. E-mail: maciej.kubica@tla-kancelaria.pl

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Wyrok NSA – przechowywanie danych osobowych kandydatów do pracy 
27 marca 2024
Bezpieczny kurs na KSeF – podsumowanie konsultacji KSeF 
26 marca 2024
Konkurs a program premiowy – jak poprawnie zastosować stawkę 10% w PIT 
21 marca 2024

Archiwa

pl_PL