W pierwotnie publikowanych na stronie ministerstwa finansów „odpowiedziach na często zadawane pytania dotyczące JPK”, Minister Finansów wskazał, iż:
- „Opiniowana struktura dla faktur obejmowała zarówno faktury sprzedaży jak i zakupu.”,
- „Każda z pozycji na fakturze powinna zostać odzwierciedlona w pliku xml w osobnym rekordzie umieszczonym w sekcji „FakturyWiersze”.
Powyższe informacje spotkały się z silną dezaprobatą ze strony przedsiębiorców. O ile:
- w przypadku faktur sprzedaży, sprzedawca dysponuje pełną informacją o sprzedawanych towarach i usługach i jest ona wprowadzona automatycznie do jego ksiąg podatkowych prowadzonych przy użyciu programów komputerowych, o tyle
- w przypadku wielopozycyjnych faktur zakupu, liczących nierzadko kilkaset pozycji, podatnicy zobowiązani byliby do wprowadzania do systemu JPK każdej pozycji z faktury oddzielnie, co w przypadku faktur papierowych miałoby odbywać się ręcznie.
Minister Finansów dostrzegając powyższą niedogodność wskazał w komunikacie, iż „Podmioty, które prowadzą księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych, nie mają obowiązku przesyłania faktur VAT dokumentujących zakup w formacie JPK. Taki obowiązek (przekazywania plików zgodnych z formatem JPK_FA) dotyczy wyłącznie faktur sprzedaży.”
Dodatkowo Minister wskazał, iż 1 stycznia 2017 r. rozszerzony zostanie zakres danych zawartych w ewidencji prowadzonej dla celów podatku VAT o NIP nabywcy. W ten alternatywny sposób Minister Finansów uzyska od sprzedawców informacje, które pierwotnie chciał otrzymać w JPK generowanych przez nabywców.