pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Faktury zakupowe nie będą przekazywane w JPK

TLA Kancelaria > VAT > Faktury zakupowe nie będą przekazywane w JPK

W pierwotnie publikowanych na stronie ministerstwa finansów „odpowiedziach na często zadawane pytania dotyczące JPK”, Minister Finansów wskazał, iż:

  • „Opiniowana struktura dla faktur obejmowała zarówno faktury sprzedaży jak i zakupu.”,
  • Każda z pozycji na fakturze powinna zostać odzwierciedlona w pliku xml w osobnym rekordzie umieszczonym w sekcji „FakturyWiersze”.

Powyższe informacje spotkały się z silną dezaprobatą ze strony przedsiębiorców. O ile:

  • w przypadku faktur sprzedaży, sprzedawca dysponuje pełną informacją o sprzedawanych towarach i usługach i jest ona wprowadzona automatycznie do jego ksiąg podatkowych prowadzonych przy użyciu programów komputerowych, o tyle
  • w przypadku wielopozycyjnych faktur zakupu, liczących nierzadko kilkaset pozycji, podatnicy zobowiązani byliby do wprowadzania do systemu JPK każdej pozycji z faktury oddzielnie, co w przypadku faktur papierowych miałoby odbywać się ręcznie.

Minister Finansów dostrzegając powyższą niedogodność wskazał w komunikacie, iż „Podmioty, które prowadzą księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych, nie mają obowiązku przesyłania faktur VAT dokumentujących zakup w formacie JPK. Taki obowiązek (przekazywania plików zgodnych z formatem JPK_FA) dotyczy wyłącznie faktur sprzedaży.”

Dodatkowo Minister wskazał, iż 1 stycznia 2017 r. rozszerzony zostanie zakres danych zawartych w ewidencji prowadzonej dla celów podatku VAT o NIP nabywcy. W ten alternatywny sposób Minister Finansów uzyska od sprzedawców informacje, które pierwotnie chciał otrzymać w JPK generowanych przez nabywców.

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Ustawa o ochronie sygnalistów przyjęta przez Sejm 
28 maja 2024
Akcyza – panele fotowoltaiczne a obowiązki w podatku akcyzowym 
22 maja 2024
Zbliża się termin wdrożenia nowych obowiązków BHP 
16 maja 2024

Archiwa