pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Filozofia 3xP w systemie podatkowym – zwykła mrzonka czy realny plan?

TLA Kancelaria > Inne > Filozofia 3xP w systemie podatkowym – zwykła mrzonka czy realny plan?

Co to jest 3xP?

 

Deklarowana przez Ministerstwo Finansów filozofia 3xP zakłada ewolucję systemu podatkowego mającą na celu jego uproszczenie, poprawienie przejrzystości i przyjazności. Realizacją założeń 3xP są zapowiadane zmiany, opublikowane na stronie resortu 13 czerwca.

Planowane uproszczenia podatkowe

 

Z punktu widzenia przedsiębiorców najistotniejsze zmiany obejmują:

 • Rezygnację z deklaracji VAT od 2019 r.
 • Składanie zbiorczej deklaracji PCC za cały miesiąc dla podatników dokonujących wielu jednorodnych czynności cywilnoprawnych.
 • Obniżkę stawki CIT dla małych firm do 9%.
 • Podwyższenie do 150 tys. zł limitu wartości samochodu osobowego, do którego odpisy amortyzacyjne są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.
 • Wprowadzenie możliwości obniżenia przychodu o hipotetyczny koszt odsetkowy.
 • Wprowadzenie możliwości uwzględnienia wartości zadłużenia w kosztach uzyskania przychodu z tytułu wniesienia takiego zobowiązania jako wkładu do spółki.
 • Wprowadzenie ulgi B+R polegającej na preferencyjnym opodatkowaniu kwalifikowanego dochodu uzyskanego ze składników własności intelektualnej pod warunkiem prowadzenia przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej związanej z wytworzeniem, rozwojem lub ulepszaniem tego składnika.
 • Wprowadzenie możliwości jednorazowego rozliczenia całości poniesionej straty, jeżeli nie przekracza ona 5 mln zł w jednym roku podatkowym.
 • Podwyższenie progu „małego podatnika” w PIT i CIT do 2 mln euro rocznej wartości sprzedaży.
 • Wprowadzenie nowej matrycy stawek VAT, która ma na celu ograniczenie niepewności w zakresie stosowania właściwych stawek.
 • Skrócenie terminu w „uldze na złe długi” w VAT ze 150 do 120 dni.

 

Mniej biurokracji w podatkach, niższe podatki dla biznesu i inwestycji, bardziej przyjazne przepisy oraz wzrost bezpieczeństwa podatników” – tak zapowiadane są powyższe zmiany w systemie podatkowym. Na razie pozostaje jedynie oczekiwać na ich wprowadzenie w życie i mieć nadzieję, że filozofia 3xP nie pozostanie nieosiągalnym ideałem, lecz będzie sukcesywnie, konsekwentnie i efektywnie realizowana.
Więcej szczegółów odnajdą Państwo na stronie: https://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finansow/wiadomosci/aktualnosci/ministerstwo-finansow2/-/asset_publisher/M1vU/content/id/6414832

 

O postępach procesu legislacyjnego będziemy Państwa informować na bieżąco.

Doradca podatkowy związany z Kancelarią TLA od 2012 roku, a od 2019 również jako Partner. Miał okazję realizować zróżnicowane projekty w obszarach compliance, due diligence oraz litigation. Posiada również wieloletnie doświadczenie w obsłudze klientów funkcjonujących w międzynarodowych grupach kapitałowych realizując szereg projektów z zakresu cen transferowych w tym oceny skutków podatkowych procesów restrukturyzacji struktury łańcucha wartości dodanej. E-mail: szymon.jordan@tla-kancelaria.pl

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

„Benchmark forum – cz. 14” – jak liczyć ważność analiz porównawczych?
18 kwietnia 2024
Wyrok TSUE – uzasadnianie wypowiedzenia umowy na czas określony 
16 kwietnia 2024
Master File już z KKS-em – dlaczego nadal jest bagatelizowany? 
10 kwietnia 2024

Archiwa